„Niewybaczalny błąd” boliwijskich sędziów

W ubiegłym tygodniu boliwijscy sędziowie pozwolili, by zgwałcona 8-letnia dziewczynka zeznawała w sądzie w obecności swojego oprawcy.

7 lipca br. boliwijscy sędziowie Rubén Ribera Hurtado i Giovanna Gómez Mendoza zostali pozbawieni praw do wykonywania zawodu. Informację tę potwierdził Wilber Choque, dyrektor Rady Sądowniczej, podczas konferencji prasowej. Przyczyną takiego stanu rzeczy stał się fakt, że sędziowie ci pozwolili, by ośmioletnia dziewczynka zeznawała przed sądem w obecności mężczyzny oskarżonego o przemoc na tle seksualnym wobec niej. Zdarzenie to miało miejsce w jednej z głównych metropolii państwa, Santa Cruz.

Warto zaznaczyć, że zarówno boliwijskie prawo dotyczące ochrony praw dzieci, jak i to broniące praw kobiet będących ofiarami gwałtu lub przemocy, zakazuje kontaktów pomiędzy ofiarą i agresorem. To, co się wydarzyło, ukazuje skalę kryzysu, w którym znajduje się obecnie władza sądownicza w tym kraju i który władze uznały za „tragedię” oraz wyzwanie dla rządu prezydenta Evo Moralesa.

W ostatnich dniach uwagę prasy przyciągnął także inny przypadek dobrze ilustrujący problemy sądów w Boliwii. Policja odkryła, że wymiar sprawiedliwości uznał za winnego dokonania zabójstwa i skazał na 30 lat więzienia niewinnego mężczyznę, który jedynie z wyglądu przypominał podejrzanego. Również w tym przypadku zaangażowani sędziowie, Mery Yanet Mojica i Alberto Luis Paz, ponieśli odpowiedzialność za swoją decyzję.

Źródło zdjęcia: El País

Źródła:

https://internacional.elpais.com/internacional/2017/07/07/actualidad/1499453626_770755.html

http://urgentebo.com/noticia/destituyen-dos-jueces-por-instruir-una-ni%C3%B1a-que-declare-frente-su-agresor

http://correodelsur.com/seguridad/20170707_caen-otros-dos-jueces-de-santa-cruz-que-enfrentaron-a-una-nina-con-su-violador.html

https://www.pablocalucho.com/destituyen-a-los-jueces-que-instruyeron-a-una-nina-a-declarar-frente-a-su-agresor/

http://correodelsur.com/seguridad/20170708_despiden-a-cuatro-jueces–por-error-inexcusable.html

https://eldiariony.com/2017/07/07/obligan-a-nina-de-8-anos-a-declarar-frente-a-su-supuesto-violador/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *