Obama wychwala Santosa za “śmiałe” starania o pokój

obama-y-santos-G
Foto: ultimasnoticias.com.ve

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama pochwalił dziś “śmiałe” i “odważne” wysiłki Juana Manuela Santosa, prezydenta Kolumbii, mające na celu osiągnięcie pokoju w kraju poprzez negocjacje z FARC. Jak podkreślił Obama, ten proces “nie będzie prosty”. Z kolei Santos, podczas trwającego nieco ponad godzinę spotkania w Białym Domu, podziękował za wsparcie, wyrażone przez Obamę, zapewnił, że “idzie dobrą drogą” i zaznaczył, że pomoc USA oraz całej społeczności międzynarodowej będzie decydująca dla sukcesu całej operacji.

Głowy państw doszły do wniosku, że współpraca obu krajów dawno już nie szła tak dobrze. Obama potwierdził, że sukces współpracy w zakresie bezpieczeństwa pozwolił rozszerzyć wspólne działania również na polu edukacji, energii oraz nowych technologii i wyraził chęć do dalszej kolaboracji.

Według prezydenta USA, mimo że proces ustanawiania pokoju z FARC jest wielkim wyzwaniem, już sam fakt negocjacji stanowi “znak dla narodu kolumbijskiego” i że istnieje „ogromny potencjał”, by sprostać konfliktowi, który wyniszcza kraj. Santos nawiązał do współpracy na linii USA-Kolumbia w kwestii bezpieczeństwa w regionie Ameryki Centralnej i Karaibów informując, że do końca 2014 roku potrojona zostanie liczba przeprowadzonych wspólnie akcji. Przypomniał również o przekazanej Obamie propozycji stworzenia paktu „dla pomyślności i pokoju” w całej Ameryce Łacińskiej.

Ponadto poruszony został temat Układu o Wolnym Handlu, który wszedł w życie w maju 2012 roku. Powstały dzięki niemu liczne miejsca pracy, tak w USA, jak i w Kolumbii, aczkolwiek, według prezydenta Obamy, jest jeszcze kilka detali, nad którymi trzeba popracować. Ponadto prezydent Santos po raz kolejny usłyszał głos poparcia dla udziału Kolumbii w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Pobyt prezydenta Santosa zakończył się sesją Stałej Rady Organizacji Państw Amerykańskich.

Źródło: http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/obama-elogia-los-audaces-esfuerzos-de-santos-por-l.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *