CARICOM odwleka przyjęcie Dominikany

Karaibska Wspólnota i Wspólny Rynek (CARICOM) postanowiła odłożyć w czasie negocjacje, dotyczące przyjęcia Republiki Dominikany jako członka organizacji. Ma to bezpośredni związek z wyrokiem dominikańskiego Trybunału Konstytucyjnego, który odbiera obywatelstwo tego kraju dzieciom imigrantów, przebywających nielegalnie na wyspie. 

Wiadomość tę podała obecna Przewodnicząca CARICOM i jednocześnie premier Trynidadu i Tobago, Kamla Persad-Bissessar, po spotkaniu grupy ekspertów, analizującej ten kontrowersyjny wyrok.

Choć prezydent Dominikany, Danilo Medina, zapewnił, że nikt nie zostanie deportowany z dominikańskiej części wyspy, prezydent Haiti, Michel Martelly, poinformował opinię publiczną o 300 osobach, które musiały wrócić do Haiti w związku z wyrokiem Trybunału.

Trybunał Konstytucyjny Dominikany dwa miesiące temu orzekł, że dzieci nielegalnych imigrantów, które urodziły się na wyspie po 1929 roku, nie mają prawa do obywatelstwa dominikańskiego. Wyrok ten został wydany w odpowiedzi na skargę kobiety, której odmówiono wydania dowodu osobistego, a którą to sąd dominikański uznał za obywatelkę haitańską. Według statystyk, 6,87% obecnych mieszkańców Dominikany ma pochodzenie haitańskie.

Więcej można przeczytać na ten temat w naszym wcześniejszym artykule: Dominikana ogłasza plan uregulowania kwestii imigrantów.

CARICOM jest organizacją działającą od 1973 roku. Do czterech założycielskich państw, czyli Jamajki, Barbadosu, Trynidadu i Tobago oraz Gujany, doszły liczne kraje oraz terytoria zależne, położone na Karaibach. Od 2002 roku członkiem organizacji jest także Haiti, co może utrudnić Dominikanie wejście do CARICOM.

Źródło: http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2013/11/131126.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *