O Zapotekach, co farm wiatrowych nie chcieli

W Unión Hidalgo w meksykańskim stanie Oaxaca ok. 500 osób protestowało przeciwko powstaniu kolejnej farmy wiatrowej “Gunna Sicarú”, która ma zostać zbudowana przez  Eolica de Oaxaca, filię Ellectric de France (EDF). Głównym powodem marszu protestacyjnego był brak konsultacji z lokalną społecznością projektu budowy tej farmy. Mieszkańcy miasta już wcześniej składali pismo z 700 podpisami, w którym żądali anulowania prac i odbycia wcześniejszych, wolnych i dobrze zorganizowanych konsultacji – bez skutku.

Marsz zakończył się na placu przed ratuszem, gdzie przedstawiciele różnych organizacji z Union Hidalgo odrzucili projekt budowy farmy wiatrowej, tłumacząc, że został on im narzucony. Warto zaznaczyć, że gdy ostatnim razem przedsiębiorstwo Ellectric de France budowało parki wiatrowe w sąsiednich gminach, La Venta i Santo Domingo Ingenio, także bez konsultacji z mieszkańcami, protestujący zostali aresztowani przez policję.

Oscar Marín Gómez, przedstawiciel społeczności Zapoteków, stwierdził, że nie sprzeciwiają się oni ogólnemu rozwojowi społecznemu, jednak zainstalowanie farm wiatrowych w “korytarzu wiatrowym” Tehuantepec spowoduje konflikty społeczne, gospodarcze i polityczne. Wyjaśnił, że ziemie należące do Unii Hidalgo są dobrem wspólnym na podstawie dekretu prezydenckiego z 1964 roku, jednak niektórzy mieszkańcy przywłaszczyli je sobie, twierdząc, że są ich i nie zważają na to, jak szkodliwe dla środowiska jest budowanie farmy wiatrowej.

Według organizacji ProDESC (Proyecto de Derechos Económicos, Sociales y Culturales, czyli Projekt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturowych) ponad 20 parków zawierających turbiny wiatrowe, które  zostały zainstalowane w rejonie Tehuantepec, powoduje wiele szkód, m.in. w wysoki poziom hałasu i wyciek ropy, co czyni te tereny nie nadającymi się do użytku. Ponadto, każda turbina wiatrowa ma betonowe fundamenty o głębokości od 5 do 10 metrów, które wpływają na podziemne prądy wodne i powodują efekt zagęszczania ziemi, co powoduje uszkodzenie jej zdolności produkcyjnych.

Niestety, argumenty te nie przemawiają do rządu stanu Oaxaca, który nadal udziela koncesji na farmy wiatrowe, aby przyciągnąć więcej inwestycji zagranicznych. Lokalne media podały za lokalnym burmistrzem, że przedsiębiorstwo odpowiedzialne za budowę farmy zainwestuje 1,4 mld dolarów w projekt, wobec czego poprosił o zapewnienie przez obywateli i inwestorów takiej atmosfery, aby farmy wiatrowe mogły się rozwijać w spokoju w tym regionie.

Źródło zdjęcia głównego: Jornada UNAM

Źródła:

http://www.jornada.unam.mx/2017/08/06/politica/014n1pol

http://jornada.unam.mx/2017/09/03/estados/028n2est

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *