O faweli na wesoło

Dwóch znajomych z faweli w Rio de Janeiro, postanowiło pokazać, że życie w ubogiej dzielnicy to materiał nie tylko na kryminał, ale też na komedię.

Allexandre Ferreira i Samuel Silva mieszkają w Complexo do Alemão – kompleksie faweli w północnym Rio de Janeiro. Complexo do Alemão, który liczy 70 000 mieszkańców, to rejon newralgiczny na wojennej mapie policji i handlarzy narkotyków. Jeszcze do 2010 roku pozostawał pod kontrolą tych ostatnich, ale został odbity przez siły policyjne w militarnej operacji. Mieszkańcy żyją jednak w ciągłym napięciu między dwiema siłami. Policyjny „błąd” skończył się ostatnio śmiercią 10-latka, zastrzelonego na progu własnego domu.

favela humor
Foto: bbc.co.uk

Do tego pesymistycznego kontekstu dwóch kolegów z Complexo do Alemão postanowiło dodać trochę humoru. 100 Gram y Jurubeba pojawili się na YouTubie najpierw jako bohaterowie filmików kręconych komórką. Gdy pomysł się spodobał, zaczęli współpracę z reżyserem: Leonardem Françą i fotografem: Brunem Alcântarą z lokalnego mini-studia produkcyjnego.

100 Gram y Jurubeba śmieją się z codziennych sytuacji, które spotykają ich w faveli: kiedy turysta rzuca się do ucieczki, gdy podchodzą, chociaż chcą tylko spytać o godzinę, lub kiedy, żeby dojść do pracy, muszą pokonać niezliczone przeszkody. Filmiki tworzone w faweli i dla faweli pokazują życie, które znają. Ferreira studiuje teatrologię i jest zatrudniony w okolicy, Silva pracuje na rynku poza fawelą. Czas na kręcenie filmików mają więc tylko w niedzielę. Mimo to stali się już rozpoznawalni w okolicy (pod przybranymi imionami) dzięki filmikom, które od lutego br. zdobyły już ponad 5000 wyświetleń.

Zapytani o powód kręcenia filmów, odpowiadają, że chcą ofiarować trochę uśmiechu sobie i współmieszkańcom faweli. Chcą też pokazać tym, którzy fawele znają tylko z filmów policyjnych, że bywa w nich także zabawnie i że jest to miejsce, będące domem dla wielu kreatywnych ludzi, którym nie brak zapału, a jedynie możliwości.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2015/06/150526_brasil_rio_humor_de_favela_gl

https://www.youtube.com/channel/UCkjDdaS5ScqDJ-kPOkVijYw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *