Argentyna protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet

Setki tysięcy Argentyńczyków wyszło w środę 3 czerwca br. na ulice miast, aby wyrazić swój protest przeciwko fali przemocy wobec kobiet.

foto: latercera.com
foto: latercera.com

Choć problem ten istnieje w Argentynie już od wielu lat, detonatorem protestów było brutalne morderstwo dokonane w kwietniu br. w mieście Santa Fe na 14-letniej dziewczynie w ciąży. Ciało Chiary Paez zostało znalezione w ogródku przy domu jej chłopaka i nosiło ślady uderzeń w głowę oraz prób dokonania aborcji. 16-latek oraz podejrzani o współudział matka chłopaka i jej konkubent znajdują się w areszcie prewencyjnym.

Sprawa morderstwa Chiary Paez była szeroko relacjonowana przez argentyńskie media, co przyczyniło się do zwrócenia uwagi społeczeństwa na problem.

Według zajmującej się walką o prawa kobiet organizacji Casa de Encuentro w 2014 roku w Argentynie zarejestrowano  277 zabójstw związanych z przemocą ze względu na płeć, co daje średnio jedno morderstwo co 31 godzin. Jednakże Ada Beatriz Rico, prezes organizacji, zapewnia, że rzeczywista liczba jest jeszcze wyższa, ponieważ dotychczas w Argentynie nie prowadziło się oficjalnej statystyki dotyczącej przemocy wobec kobiet i jedynie prasa zajmowała się monitorowaniem sytuacji. Zatem do społeczeństwa nie docierały informacje o morderstwach popełnianych np. w rejonach wiejskich.

Teraz jednak ma to się zmienić: rząd Argentyny szybko zareagował na żądania protestujących i już w piątek, 5 czerwca br., ogłosił utworzenie krajowego rejestru zbrodni związanych z przemocą ze względu na płeć, co ma pomóc w stworzeniu polityki prewencyjnej wobec łamania praw kobiet.

Od 2009 roku w Argentynie istnieje prawo chroniące kobiety przed różnymi rodzajami przemocy – fizyczną, psychiczną, seksualną –  oraz przed dyskryminacją w miejscu pracy, jednakże w praktyce rzadko jest stosowane i najczęściej przypadki przemocy domowej są prawnie traktowane jako konflikty wewnątrzrodzinne.

Źródła:

http://www.latercera.com/noticia/mundo/2015/06/678-632969-9-argentina-crea-registro-de-feminicidios-tras-inedita-marcha-contra-violencia.shtml

http://www.elpaisonline.com/index.php/noticiastarija/item/173640-mas-de-70-ciudades-de-argentina-protestan-en-contra-de-los-feminicidios

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *