Nowy gryzoń nazwany na cześć Kirchnerów

T. kirchnerorum FOTO: Ulyses Pardiñas Cenpat-CONICET
Foto: U. Pardiñas (Cenpat-CONICET)

W Patagonii odkryto nowego gryzonia. Należy on do rodzaju Tympanoctomys, a jego najbliższy krewny to tzw. rata vizcacha, czyli jeden z endemicznych gatunków należących do rodziny koszatniczkowatych, który zamieszkuje centralną część Argentyny.

Jest to pierwszy nowoodkryty ssak w przeciągu ostatnich 50 lat w Patagonii, regionie, który zajmuje około 700 kilometrów kwadratowych. Gryzoń ten jest dobrze przystosowany do życia w warunkach pustynnych i może się odżywiać roślinami z wysoką zawartością soli. Potrafi czyścić osady solne za pomocą specjalnych pędzelków z sierści, które znajdują się na jego łapkach i pyszczku.

Inną ciekawostką jest fakt, iż posiada on cztery zestawy chromosomów. Ta cecha, popularna wśród roślin, jest rzadkością wśród ssaków. Według naukowców, wynika ona z potrzeby przystosowania się do specyficznego środowiska.

Nowy gatunek zostanie nazwany T. kirchnerorum na cześć Nestora Kirchnera i Cristiny Fernández Kirchner. Tak zadecydowali Pablo Teta i Ulyses Pardiñas, badacze z Centro Nacional Patagónico (Cenpat-CONICET), którzy są autorami studium opisującego gryzonia. Zostanie ono opublikowane w lutym 2014 roku w specjalistycznej gazecie Journal of Mammalogy. Badacze chcą w ten sposób docenić zwrot, którego dokonali oboje prezydenci w dziedzinie nauki i techniki, odnosząc się do funduszy, które po wielu latach pozwoliły na kontynuację projektów badawczych.

Według naukowców często używa się taksonomii w celu uhonorowania znaczących osobistości. „W poprzednim roku zadedykowano Obamie gatunek ptaka” – przytoczył jako przykład Pardiñas.

Przyszłość niedawno odkrytego i opisanego gatunku nie wydaje się być jednak różowa. Badacze odkryli wiele skamieniałych populacji, ale jedynie jedną żywą. Studium sugeruje, iż gatunek ten może być zagrożony wyginięciem. Przyczyniać się do tego może hodowla owiec oraz projekty wydobywania uranu, które niszczą ich środowisko naturalne.

Źródło: http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2013/12/131206_ciencia_nuevo_roedor_patagonico_kirchnerorum_np.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *