Gwatemala: rozbito gang działający pod patronatem kartelu Sinaloa

Siły zbrojne Gwatemali, wraz z Prokuratorem Generalnym rozbiły zaangażowany w pranie brudnych pieniędzy gang, który najprawdopodobniej był częścią meksykańskiego kartelu Sinaloa. Na terenie całego kraju zatrzymano 21 osób, które łączy się z organizacją Joaquína „El Chapo” Guzmána.

Według nieoficjalnych informacji kwota pieniędzy mająca wejść do legalnego obrotu wynosiła 46 milionów dolarów. Pieniądze prano przez gwatemalską firmę eksportującą warzywa i owoce do Meksyku. Minister spraw wewnętrznych Gwatemali Mauricio López Bonilla oświadczył na konferencji prasowej, że pieniądze były przekazywane stronie meksykańskiej za pośrednictwem trzech różnych kont bankowych, pod fałszywym pretekstem eksportu żywności. Meksykańska firma otrzymująca pieniądze, od dłuższego czasu była pod kontrolą kartelu.

Zatrzymani członkowie gangu odpowiedzą teraz na postawione im zarzuty dotyczące prania brudnych pieniędzy, udziału w spisku oraz przemytu narkotyków. Wszyscy są pochodzenia gwatemalskiego.

Źródło: http://noticias.univision.com/narcotrafico/noticias/article/2013-12-03/fuerte-golpe-al-chapo-guzman-en-guatemala#axzz2mVJce0mY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *