Nowe święto na peruwiańskiej liście dziedzictwa kulturowego

Na liście narodowego dziedzictwa kulturowego Peru od wczoraj gości nowa pozycja. Dodano do niej coroczne, pełne barw i muzyki bożonarodzeniowe obchody ku czci Dzieciątka Jezus z Lachocc, świętowane od 22 do 27 grudnia.

Jak głosi historia, Dzieciątko Jezus z Lachocc w towarzystwie przyjaciela pojawiało się w różnych miejscach regionu Huancavelica. Miejscowi, przekonani, że potrafi ono czynić cuda, zapragnęli zaprowadzić je do swojej wioski. Mały Jezus postawił jednak warunek, jakim było wyprawienie na jego cześć wielkiego święta. Uroczystości przygotowano z należytym staraniem i według opowieści Dzieciątko z Lachocc zachwyciły miejscowe tańce i muzyka, prezentowane na progu świątyni św. Sebastiana.

Od tamtych wydarzeń obchody ku czci Dzieciątka z Lachocc stały się tradycją, która tylko nieznacznie zmieniła się wraz z upływem lat. Jej centralnym punktem jest konkurs tancerzy (danzantes de tijeras). Konkurujący ze sobą tancerze improwizują walkę i tańcząc, wykonują coraz bardziej zaawansowane akrobacje.

Foto: radionacional.com.pe
Foto: radionacional.com.pe

Źródło: http://www.peruthisweek.com/news-lachocc-baby-jesus-festival-added-to-perus-national-cultural-heritage-105255

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *