Peruwiański pisarz otrzymał nagrodę Don Kichota

Peruwiański pisarz, Fernando Iwasaki, otrzymał nagrodę Don Kichota w dziedzinie dziennikarstwa za swoje dzieło “La Mancha Extraterritorial”.

Nagrodzone dzieło zostało opublikowane w chilijskiej gazecie w sierpniu 2014 roku. Artykuł rzuca światło na naturę języka hiszpańskiego.

Iwasaki urodził się w Limie, w rodzinie o mieszance pochodzenia i tradycji czterech krajów: Japonii, Ekwadoru, Włoch i Peru. Przez wiele lat rezydował w Sewilli, gdzie pracował jako pisarz, badacz, filozof i historyk Peru.

Ważna dla niego jest relacja pomiędzy językiem a wiedzą. “La Mancha Extraterritorial” pokazuje język hiszpański i jego ewolucję jako źródło wiedzy. Iwasaki uważa, że język ten wynaleziono w pierwszej kolejności dla turystyki i muzyki, a w mniejszym stopniu jako język naukowy.

Współpraca nad takim pojmowaniem języka hiszpańskiego przejawiała się w dyskursie pomiędzy Iwasakim a innymi uczonymi – Alejo Carpentierem i Roberto Arltem.

Iwasaki, oprócz słynnej repliki rzeźby Don Kichota, otrzymał nagrodę finansową w wysokości 9000 euro.

Inne znane dzieła tego autora to m.in.: “El Fantasma de la Glorieta”, “Inquisiciones Peruanas”, “Un Milagro Informal”, “España. Aparta de mí estos Premios”, “Libro de Mal Amor”, “Mario Vargas Llosa. Entre la libertad y el Infierno”, “El Descubrimiento de España”.

Źródło: http://www.peruthisweek.com/news-peruvian-writer-receives-don-quijote-award-105223

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *