Nominacje do BAFTA 2016: Iberoamerykańskie akcenty

Aż osiem nominacji przyznano „Zjawie”, amerykańskiej produkcji wyreżyserowanej przez Meksykanina Alejandra Gonzáleza Iñárritu. Szansę na brytyjskiego odpowiednika Oscara ma też argentyński obraz „Dzikie historie”. 

Film Iñárritu, który swoją premierę w Polsce będzie miał już 29 stycznia, przenosi nas do XIX wieku – tam poznajemy odkrywcę i myśliwego, Hugh Glassa. Mężczyzna, brutalnie zaatakowany przez niedźwiedzia grizzly, zostaje porzucony przez swoich towarzyszy, którzy uznają jego powrót do świata żywych za praktycznie niemożliwy. Glassowi udaje się jednak przeżyć, postanawia też zemścić się na tych, którzy zostawili go na pastwę losu.

Brytyjska Akademia Filmowa przyznała obrazowi łącznie 8 nominacji. Więcej, po 9, zdobyły tylko dwa filmy – „Carol” i „Most szpiegów”. „Zjawa” ma szansę na wygraną w kategorii najlepszy film, a sam Iñárritu walczy o nagrodę dla najlepszego reżysera. Statuetka dla najlepszego aktora może powędrować w ręce Leonarda DiCaprio, który za rolę Hugh Glassa zdążył już odebrać Złoty Glob. Pozostałe kategorie, w których film ma szanse na triumf to: najlepsza muzyka oryginalna, zdjęcia, montaż, charakteryzacja i stylizacja fryzur oraz dźwięk.

Oprócz „Zjawy” o statuetkę dla najlepszego filmu zagranicznego powalczą argentyńskie „Relatos salvajes” (pl. „Dzikie historie”) w reż. Damiana Szifrona, ubiegłoroczny rywal „Idy” w oscarowym wyścigu.

Wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki Mamy nadzieję, że 14 lutego będziemy pisać o iberoamerykańskich laureatach nagród BAFTA!

Źródła:

http://www.eluniversal.com.mx/articulo/espectaculos/cine/2016/01/8/obtiene-revenant-de-inarritu-8-nominaciones-bafta

http://www.sensacine.com/peliculas/pelicula-182266/

http://www.lanacion.com.ar/1860507-premios-bafta-2016-relatos-salvajes-nominada-a-mejor-pelicula-extranjera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *