FICSUR: Filmowe bogactwo Ameryki Południowej, Afryki i Oceanii

Wczoraj dobiegła końca pierwsza edycja festiwalu FICSUR (El Festival Internacional de Cine de los Paises del Sur del Mundo) organizowanego w Buenos Aires przez Grupo Octubre.

W trakcie minionego tygodnia w argentyńskim mieście można było obejrzeć ponad 100 filmów z 32 krajów kontynentów południowych, tj. Ameryki Południowej, Afryki oraz Oceanii. Festiwal ten jest projektem strategicznym, który, bazując na dorobku kulturowym, podstawowym narzędziu służącym budowaniu tożsamości przez każde społeczeństwo, miał na celu nawiązanie dialogu i stanie się niejako oknem na świat dla przyjeżdżających z całego świata kinomanów. Filmy prezentowane były w takich miejscach jak Muzeum Sztuki Latynoamerykańskiej (Museo de Arte Latinoamericano de Buenos Aires, w skr. MALBA), Narodowym Muzeum Historii Ubioru (Museo Nacional de la Historia del Traje) czy siedzibie Alliance Française.

Poprzez kino krajów tj. Argentyna, Brazylia, Kolumbia, Wenezuela, Australia, Nowa Zelandia czy Egipt oraz wielu innych, wszystkie te kultury miało okazję do spotkania i wymiany doświadczeń oraz spojrzeń na otaczającą je rzeczywistość.

Dyrektorem generalnym festiwalu oraz jego pomysłodawcą jest Paula de Luque, zaś „matką chrzestną” pierwszej edycji została słynna brazylijska aktorka Sonia Braga, która nie tylko obecna była na gali otwarcia, lecz także drugiego dnia festiwalu poprowadziła wykład dotyczący jej własnej kariery, „master class” otwartą dla publiczności, która cieszyła się ogromnym powodzeniem.

(Sonia Braga w trakcie swojego przemówienia. Źródło: twitter.com)

De Luque jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu podkreślała wyjątkowość wydarzenia.

Jestem bardzo zadowolona z programu jaki stworzyliśmy oraz z rozpiętości propozycji, którą uzyskaliśmy. Myślałam, że będzie to mały festiwal, jednak dzięki ciężkiej pracy stał się dużym wydarzeniem, z wieloma propozycjami oraz oddźwiękiem.

Przyznaje również, że I edycja nie będzie jedyną i ostatnią.

Naszym planem jest organizować ten festiwal co roku i podczas każdego z nich tworzyć specjalną sekcję, w której kino nawiązywać będzie dialog z inną sferą kultury. Podczas tej edycji jest to kino i moda, w przyszłości mógłby to być teatr, literatura czy muzyka.

I edycja festiwalu była nastawiona silnie nie tylko na kwestie związane stricte z modą, lecz przede wszystkim ludzkim ciałem. Na przestrzeni tygodnia można było zobaczyć takie tytuły jak np. „Hija de la laguna” w reżyserii Ernesto Cabellosa, „Elis” Hugo Prata czy “Como funcionan casi todas las cosas” Fernando Salema w ramach sekcji “Kino argentyńskie o Kobiecie” (Cine Argentino sobre la Mujer).

Źródła:
1. http://ficsur.com.ar/
2.http://www.telam.com.ar/notas/201706/194035-ficsur-el-festival-de-cine-que-propone-diversidad-y-ejes-culturales-de-los-paises-del-sur-del-mundo.html
3. https://www.pagina12.com.ar/47135-un-encuentro-mas-alla-de-las-modas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *