“Nie” dla kolejnej kadencji Evo Moralesa

y Joel Alvarez (Joels86) (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

10 października br. tysiące Boliwijczyków wyszło na ulice, protestując przeciwko kandydaturze Evo Moralesa w kolejnych wyborach. Manifestujący domagali się uszanowania wyników referendum z dnia 21 lutego 2016 roku, w którym obywatele Boliwii odrzucili reformę konstytucyjną umożliwiającą prezydentowi staranie się o czwartą kadencję. 

Choć prawo wyborcze Boliwii zezwala tylko na dwie bezpośrednio następujące po sobie kadencje, Morales sprawuje swój urząd już trzeci raz z rzędu. W 2014 roku wystartował w wyborach dzięki poręczeniu Trybunału Konstytucyjnego argumentującego wówczas, że Boliwia została ponownie powołana do życia wraz z nową konstytucją w 2009 roku.

Chcąc ubiegać się o czwartą kadencję partia rządząca, czyli Ruch na rzecz Socjalizmu (MAS), zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie niektórych zapisów konstytucji za nieobowiązujące i anulowanie prawa wyborczego. Powołuje się przy tym na polityczne prawa człowieka oraz prawo narodu do ponownego głosowania na urzędującego prezydenta, jeśli taka będzie wola suwerena.

Protesty są odpowiedzią na przyjęcie powyższego wniosku do rozpatrzenia przez Trybunał. Demonstracje zbiegły się w czasie z uroczystościami z okazji 35-lecia demokracji w Boliwii. Boliwijczycy domagali się w ten sposób poszanowania dla prawa i ustroju demokratycznego. Były prezydent Boliwii, Carlos Mesa (2003-2005), pojawił się na manifestacji w La Paz, aby przypomnieć władzy, że “nie mogą pomijać woli suwerena”, który odrzucił w 2016 roku nowelizację Konstytucji. Mesa stwierdził, że „nie może tak być”, że sędziowie Trybunału rozpatrują wniosek o możliwość startu w kolejnych wyborach całkowicie ignorując wyniki referendum.

Największe manifestacje odbyły się w La Paz i Santa Cruz. Boliwijczycy protestowali też w Cochabambie, Sucre, Potosi i Oruro. Na transparentach dominowały hasła „Nie znaczy nie” („No es No”) oraz „Chcemy żeby odszedł” („Que se vaya”).

Ruch na rzecz Socjalizmu już zapowiedział kontrmanifestację na piątek, 13 października.


Źródła:

https://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/miles-de-bolivianos-salen-las-calles-protestar-contra-posible-reeleccion?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

http://www.eldiario.es/politica/Miles-movilizan-Bolivia-reeleccion-Morales_0_696080428.html

Zdjęcie główne: By Joel Alvarez (Joels86) (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *