Newsy kulturalne – październik 2023

Za nami pełne zadumy Święto Zmarłych. Przyszła pora na dawkę nowości kulturalnych prosto z Ameryki Łacińskiej!

NOWOŚCI LITERACKIE

Daniela Catrileo – Chilco

Ta pierwsza powieść chilijskiej autorki o mapuczańskim pochodzeniu opowiada historię dwóch młodych Mapuczek, które z wielkiego miasta postanawiają wyruszyć na wyspę Chilco, którą lata temu opuścili przodkowie jednej z nich. Dziennik El País ochrzcił “Chilco” “mapuczańską powieścią, którą Ameryka Łacińska powinna przeczytać”.

 

 

NOWOŚCI MUZYCZNE

Junior H – $ad Boyz 4 Life 2

Gatunek: corridos tumbados

Data premiery: 5 października

Kolejny krążek młodego meksykańskiego artysty, 23 letniego Juniora H. Album – jak wskazuje na to jego tytuł – jest przepełniony smutkiem i nostalgią za tym, co bezpowrotnie minęło.

 

 

Ana Frango Elétrico – Me chama de gato que eu sou sua

Gatunek: sophisti-pop, funk

Data premiery: 20 października

Najnowszy album brazylijskiej artystki stanowi ciekawą, taneczną mieszankę popu, funku i disco. Część piosenek została nagrana w języku portugalskim, a część – w angielskim. 

 

 

Saturno y la melancolía – Entre el cielo y el infierno

Gatunek: post-punk

Data premiery: 27 października

Nowy singiel pochodzącego z Buenos Aires duetu. Tekst wykorzystuje symbolikę piekła i czyśćca, a warstwa dźwiękowa przywodzi na myśl The Cure i inne klasyki gatunku. 

 

 

NOWOŚCI FILMOWE

La contadora de películas, reż. Lone Scherfig

Ekranizacja powieści Opowiadaczka filmów autorstwa Hernána Rivery Leteliera, jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy chilijskich. Akcja rozgrywa się w latach 60. XX wieku na pustyni Atacama. Główna bohaterka, tytułowa opowiadaczka filmów, jako jedna z nielicznych osób w okolicy może pozwolić sobie na seanse w kinie. Zaczyna opowiadać fabułę obejrzanych filmów całej osadzie. 

 

 

Los Delincuentes, reż. Rodrigo Moreno

Román i Morán pracują w niewielkim oddziale banku w stolicy Argentyny, Buenos Aires. Za wszelką cenę pragnąc porzucić rutynę, opracowują śmiały plan napadu na bank, a następnie mierzą się ze wszystkimi jego konsekwencjami. Argentyński kandydat do Oscara. 

 

 

Cuando acecha la maldad

reż. Demián Rugna

W wiosce na końcu świata dwójka braci odkrywa mężczyznę, który chce doprowadzić do przyjścia na świat zła wcielonego. Gdy postanawiają go powstrzymać, jedynie przyśpieszają to, co zdaje się być nieuchronne.

 

 

NOWOŚCI SERIALOWE

Nada

reż. Mariano Cohn, Gastón Duprat

Historia żyjącego ponad stan, wybitnie ekscentrycznego krytyka kulinarnego, który od 40 lat nie wyobrażał sobie funkcjonowania bez swojej gosposi. Gdy jednak gosposia umiera, na jej miejsce zatrudnia młodą dziewczynę z Paragwaju.

 

 

ODESZLI OD NAS

14 października w wieku 79 lat zmarł Gastón Ugalde, uznany artysta-plastyk z Boliwii. Był m.in. pionierem sztuki wideo w regionie. Jego prace, silnie zainspirowane ojczyzną, można było obejrzeć na ponad 300 wystawach na całym świecie.

 

 

16 października odeszła kubańska piosenkarka Marta de Santelices Cabrera. Była związana przede wszystkim  z gatunkami muzyki kubańskiej, takimi jak son czy bolero. Od kubańskiego rządu otrzymała między innymi medal za walkę z analfabetyzmem. Artystka zmarła w wieku 76 lat w Hawanie.

 

 

24 października zmarł Luis Pérez Pons, wenezuelski aktor i aktor głosowy. Latynoska publiczność kojarzy go przede wszystkim z dubbingu podłożonego postaciom z bajek, jak chociażby Pan Krab w serialu SpongeBob Kanciastoporty. Wystąpił także w licznych telenowelach stacji RCTV. Pérez Pons zmarł w Caracas w wieku 72 lat.

 

 

Autorkami tekstu są Klaudia Dink i Barbara Midziak z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *