Iberonews 2023-11-04

Nowy miesiąc, nowe wiadomości z Ameryki Łacińskiej. W tym tygodniu piszemy między innymi o bójce w honduraskim parlamencie, uprowadzeniu ojca kolumbijskiego piłkarza czy o nietypowym rekordzie pobitym w Argentynie. Zapraszamy do lektury!

Boliwia zrywa stosunki dyplomatyczne z Izraelem

#Boliwia #Izrael #Palestyna #Evo Morales

Boliwia stała się pierwszym krajem regionu, który oficjalnie zerwał swoje relacje dyplomatyczne z Izraelem, w formie protestu przeciwko operacji militarnej Izraela w strefie Gazy, rozpoczętej po ataku organizacji terrorystycznej Hamas siódmego października. Takie kroki są podejmowane przez rząd boliwijski już po raz drugi – w 2009 roku rząd Evo Moralesa również zerwał stosunki dyplomatyczne z Izraelem, protestując przeciwko atakom na Strefę Gazy. Zostały one przywrócone dopiero w 2020 r.

Kolumbia i Chile z kolei wezwały z Izraela swoich ambasadorów.

Źródła:

https://es-us.noticias.yahoo.com/bolivia-rompe-relaciones-israel-chile-093414838.html 

https://es-us.noticias.yahoo.com/bolivia-país-latinoamericano-romper-relaciones-233457633.html 

https://es-us.noticias.yahoo.com/bolivia-país-latinoamericano-romper-relaciones-220152648.html


Co najmniej trzech deputowanych rannych w honduraskim parlamencie

#Honduras #parlament

Do zdarzenia doszło we wtorek w nocy. Deputowani z opozycji domagali się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia, na co przemocą odpowiedzieli rządowi aktywiści. W wyniku bójki ranni zostali co najmniej trzej deputowani oraz obecni na miejscu dziennikarze. Najbardziej poważnego urazu doznał Antonio Rivera, który został uderzony kamieniem w głowę i trafił do szpitala.

Do bójki doszło w wyniku procesu wyboru nowych prokuratorów w kraju. Rząd wybrał na to stanowisko Joheal Zelayę oraz Mario Morazána. Mieli oni objąć urząd wraz  z początkiem września, do czego nie doszło z powodu braku zgody pomiędzy partiami i niezbędnej większości głosów. Z tego powodu od 30 sierpnia posiedzenia w parlamencie zostały zawieszone. Zdaniem polityków opozycji wewnętrzny wybór prokuratorów był nielegalny. Uważają, że urzędnicy będą na usługach rządu. Tomás Zambrano, lider prawicowej partii Partido Nacional de Honduras powiedział: “Ciągną nas w stronę dyktatury, tak jak w Wenezueli i Nikaragui”.

Źródła:

https://www.vozdeamerica.com/a/honduras-nombra-fiscal-general-oposicion-designacion-ilegal-/7337887.html

https://es-us.noticias.yahoo.com/diputados-heridos-agresión-activistas-oficialismo-045110483.html 

https://es-us.noticias.yahoo.com/lesionados-incidentes-violentos-parlamento-honduras-040106881.html 

https://www.dw.com/es/disturbios-en-congreso-de-honduras-dejan-varios-lesionados/a-67272725 

https://cnnespanol.cnn.com/2023/11/01/honduras-congreso-enfrentamientos-heridos-orix/ 

https://cnnespanol.cnn.com/video/honduras-congreso-fiscales-crisis-dusa-tv/  

https://es-us.noticias.yahoo.com/parlamento-honduras-elige-fiscales-generales-224425863.html


Jaskółka nadziei w relacjach z USA

#Stany Zjednoczone

W Waszyngtonie odbył się szczyt La Alianza de las Américas para la Prosperidad Económica (Sojuszu Ameryk na rzecz dobrobytu gospodarczego). W formule uczestniczy 12 krajów – Barbados, Chile, Costa Rica, Ekwador, Kanada, Kolumbia, Meksyk, Panama, Peru, Republika Dominikany, Stany Zjednoczone i Urugwaj. Chociaż szczytu nie zakończyły żadne konkretne deklaracje, czy porozumienia, jednak wielu liderów regionu widzi ten format jako szansę na zacieśnienie relacji ekonomicznych. Prezydent Chile zaproponował, aby do Sojuszu zaprosić również Argentynę, Brazylię i Paragwaj.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/11/02/los-presidentes-desbordan-optimismo-en-la-primera-cumbre-de-la-nueva-alianza-comercial-entre-estados-unidos-para-america-latina/ 

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/11/03/cumbre-de-la-apep-por-que-los-presidentes-latinoamericanos-vieron-un-cambio-positivo-en-estados-unidos/ https://www.vozdeamerica.com/a/presidente-de-estados-unidos-se-reune-con-sus-homologos-de-america-latina/7340292.html


Wenezuelska organizacja przestępcza grozi Peruwiańczykom

#Peru #Wenezuela #Tren de Aragua

W piątek media społecznościowe obiegło nagranie, na którym członkowie wenezuelskiej organizacji przestępczej Los Gallegos grożą Peruwiańczykom. Los Gallegos są odłamem niesłynnego Tren de Aragua. Grupy te od miesięcy spędzają sen z powiek mieszkańcom Peru – wskaźnik przestępczości w kraju osiągnął poziom do tej pory niespotykany. To znowu doprowadziło do powstania antywenezuelskich nastrojów wśród Peruwiańczyków. 

Najgorsza sytuacja ma miejsce w dwóch dystryktach regionu Lima, La Victoria i El Agustino, w których Los Gallegos zbierają haracze od przedsiębiorców. Przeciwko ekstorsionowaniu zaprotestowali mototaksówkarze. To właśnie do nich skierowali swoje słowa członkowie Los Gallegos. “Jeśli odważycie się zabić jakiegoś pracującego Wenezuelczyka, zrobimy to samo, zabijemy pracujących Peruwiańczyków, żebyście zobaczyli, że to nie jest rozwiązanie” – słychać na nagraniu – “Jeśli nie będzie chleba dla Wenezuelczyków, nie będzie chleba dla Peruwiańczyków”.

Z powodu groźby szkoły w dystryktach La Victoria i El Agustino postanowiły przejść na nauczanie zdalne. Jednocześnie prezydentka kraju, Dina Boluarte, twierdzi, że obecnie “w kraju panuje spokój”.

Źródła:

https://www.24horas.cl/internacional/noticias/video-los-gallegos-mototaxis-lima-tren-de-aragua 

https://www.infobae.com/peru/2023/11/02/los-gallegos-la-mafia-venezolana-que-estaria-detras-de-la-amenaza-de-una-guerra-sangrienta-en-la-victoria-y-el-agustino/ 

https://www.infobae.com/peru/2023/11/02/pnp-refuerza-seguridad-en-la-victoria-y-el-agustino-ante-amenazas-de-muerte-de-los-gallegos-a-mototaxistas-peruanos/ 

https://www.dw.com/es/dina-boluarte-ante-el-bid-per%C3%BA-est%C3%A1-en-calma-est%C3%A1-en-paz/a-67292246


Ojciec kolumbijskiego piłkarza Luisa Díaza uprowadzony

#Kolumbia #ELN #Luis Díaz #piłka nożna

Rodzice Luisa Díaza, kolumbijskiego lewoskrzydłowego w Liverpoolu, zostali uprowadzeni przez ELN – organizację partyzancką i przestępczą, która wciąż nie złożyła broni. Matka, Cilenis Marulanda, została uratowana, ojciec jednak, Manuel ‘Mane’ Díaz wciąż znajduje się w rękach przestępców. W uwolnienie porwanego zaangażowany jest kolumbijski aparat państwowy i armia. Ulicami kolumbijskich miast przeszły marsze wsparcia dla piłkarza, domagające się uwolnienia jego ojca.

Źródła:

https://elpais.com/america-colombia/2023-11-03/petro-sobre-el-secuestro-del-padre-de-luis-diaz-el-eln-ha-hecho-un-acto-que-va-contra-el-proceso-de-paz.html 

https://www.mirror.co.uk/sport/football/news/breaking-luis-diaz-father-kidnapped-31329914


Dramatyczna susza prowadzi do odkryć archeologicznych

#Brazylia

Najgorsza od 120 lat susza, która dotknęła region brazylijskiej Amazonii odsłoniła kilka nieznanych do dziś stanowisk archeologicznych. Odnaleziono w nich między innymi urny grzebalne oraz ryty naskalne autorstwa ludności rdzennej czasów przedkolonialnych. Instytut narodowego dziedzictwa historycznego i artystycznego Brazylii zapowiedział, że jeżeli susza będzie trwała, bardzo prawdopodobne są kolejne podobne odkrycia.

Źródła:

https://es-us.noticias.yahoo.com/extrema-sequ%C3%ADa-revela-vestigios-arqueol%C3%B3gicos-024738794.html


Spór o region Esquibo zaostrza się

#Wenezuela #Gujana #Esquibo #Nicolás Maduro

W środę, Gujana przedstawiła swój spór terytorialny z Wenezuelą na forum Rady Organizacji Państw Amerykańskich, zaznaczając, że reżim Maduro zdecydowanie zwiększył swoją obecność militarną na granicy pomiędzy krajami. Wątpliwości tyczą się regionu Esquibo, który stanowi ⅔ gujańskiego państwa. Maduro zapowiedział, że na 3 grudnia zwoła referendum, w którym obywatele Wenezueli zadecydują o przyłączeniu spornego terytorium do kraju. W OPA Gujana zdobyła poparcie krajów karaibskich oraz Stanów Zjednoczonych. Sprawa ta toczy się również przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, reżim Maduro jednak wydaje się nie chcieć czekać na jej zakończenie.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/11/01/guyana-acuso-a-venezuela-ante-la-oea-de-haber-aumentado-considerablemente-sus-fuerzas-militares-en-la-frontera/ 

https://es-us.noticias.yahoo.com/cij-convoca-audiencia-referendo-organizado-221432005.html


Dzieci ofiar feminicidios dostaną rentę

#Brazylia #feminicidios #morderstwo #Luiz Inácio Lula da Silva

O wprowadzeniu nowego prawa poinformował prezydent kraju, Luiz Inácio Lula da Silva. Zgodnie z nim, dzieci ofiar feminicidios (kobietobójstw) wywodzące się z ubogich rodzin mają dostawać rentę do ukończenia 18 roku życia. “Musimy zadbać o to, żeby dzieci ofiar nie były opuszczone przez państwo. Jeśli państwo nie ochroniło ofiary, powinno przynajmniej wziąć na siebie odpowiedzialność za ochronę jej dzieci” – uzasadnia Lula.  

Ofiarami kobietobójstw w Brazylii najczęściej zostają kobiety z niższych klas społecznych, matki i Afrobrazylijki.

Źródła:

https://www.dw.com/es/lula-firmó-ley-de-pensiones-a-huérfanos-de-víctimas-de-feminicidio/a-67271751


Argentyna pobiła rekord w… liczbie zgromadzonych Spider-Manów

#Argentyna #rekord #rekord Guinnessa

Argentynie udało się pobić rekord w nietypowej kategorii. Chodzi o… liczbę osób przebranych za Spider-Mana zgromadzonych w jednym miejscu. Do wydarzenia doszło w niedzielę w samym centrum Buenos Aires. Na miejsce przybyło aż 3 tysiące osób przebranych za słynnego superbohatera. W ten sposób Argentyna pobiła poprzedni rekord ustanowiony przez Malezję, który wynosił 685 osób. Pomysłodawcą wydarzenia był influencer Uki Dean, który podkreśla, że nie chodzi tylko o zabawę – na miejscu zorganizował także zbiórkę jedzenia dla lokalnej jadłodalni.

Źródła:

https://edition.cnn.com/videos/spanish/2023/10/31/spider-man-record-guinness-convocatoria-redaccion-buenos-aires-tv.cnn 

https://www.msn.com/es-xl/noticias/mundo/argentina-más-de-dos-mil-spiderman-rompen-récord-mundial-tras-reunirse-en-el-obelisco/ar-AA1j5moY


Autorkami tekstu są Klaudia Dink i Barbara Midziak z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *