Iberonews 2023-10-28

Dziś omawiamy wyniki wyborów w Argentynie i Wenezueli, które odbyły się w niedzielę, a także opisujemy tragicznego skutki huragan w Meksyku czy ogromne protesty w Panamie. Zapraszamy do lektury!

Wybory w Argentynie

#Argentyna #wybory prezydenckie #Javier Milei #Sergio Massa #Patricia Bullrich

W niedzielę odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich w Argentynie. Starli się w niej Javier Milei, Sergio Massa, Patricia Bullrich, Juan Schiaretti oraz Myriam Bregman. Wynik zaskoczył wszystkich. Najwięcej głosów, bo aż 36,7%, uzyskał bowiem minister gospodarki Sergio Massa. Kontrowersyjny Javier Milei, niekwestionowany zwycięzca prawyborów w sierpniu, zdobył 30% głosów. Natomiast  Patricię Bullrich poparło niecałych 24% wyborców.

Druga tura odbędzie się 19 listopada. Patricia Bullrich oficjalnie poparła już Mileiego, od czego odcięła się jednak jej partia Unión Cívica Radical. Przedstawiciele UCR zapowiedzieli, że nie poprą żadnego z kandydatów. To właśnie głosy jej wyborców okażą się kluczowe dla wyniku drugiej tury.

Źródła:

https://elpais.com/argentina/2023-10-23/resultados-de-las-elecciones-en-argentina-en-vivo.html 

https://www.dw.com/es/excandidata-opositora-bullrich-apoyará-a-milei-en-segunda-vuelta-por-la-presidencia-de-argentina/a-67215619

https://www.dw.com/es/argentina-ucr-se-desliga-de-bullrich-y-no-apoyará-a-ningún-candidato/a-67217384


Prawybory opozycji w Wenezueli

#Wenezuela #prawybory #María Corina Machado

W niedzielę w Wenezueli odbyły się prawybory. Ich zwyciężczynią została María Corina Machado. To właśnie ona będzie reprezentantką opozycji na stanowisko prezydenta Wenezueli. W obliczu delikatnej demokratyzacji życia politycznego w Wenezueli, USA zdecydowały się na zniesienie części sankcji wymierzonych w reżim Maduro. W zeszłym tygodniu doszło do zniesienia pierwszych sankcji. Zachodnie gazety donoszą, iż frekwencja w wyborach przerosła oczekiwania wenezuelskich władz – podobno wiele osób nie mogło skorzystać z prawa do głosowania, ponieważ zabrakło kart. 

Wybory w Wenezueli odbędą się w przyszłym roku, choć ich dokładny termin nie został jeszcze wyznaczony.

Źródła:

https://www.france24.com/es/am%C3%A9rica-latina/20231023-las-claves-de-la-inconclusa-jornada-electoral-de-primarias-opositoras-en-venezuela

https://www.nytimes.com/es/2023/10/22/espanol/primarias-venezuela-oposicion-resultados.html

https://cnnespanol.cnn.com/2023/10/23/resultados-oposicion-venezuela-contra-chavismo-elecciones-orix/


Protesty w Panamie przeciwko kanadyjskiej firmie górniczej

#Panama #protesty #Laurentino Cortizo

W Panamie trwają największe od lat protesty. Panamczycy wyszli tłumnie na ulice, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec umowy zawartej przez rząd z kanadyjską firmą górniczą First Quantum Minerals.Na mocy umowy firma zyskała prawo do wydobywania miedzi z największej kopalni tego metalu w Ameryce Środkowej. Protesty odbywają się nie tylko w stolicy, ale także na terenie całego kraju. Mieszkańcy Panamy domagają się zerwania umowy. Zablokowali ulice i drogi, a policja użyła gazu łzawiącego.

Źródła:

https://www.dw.com/es/bloqueos-y-protestas-contra-minera-canadiense-en-panam%C3%A1/a-67192297 

https://elpais.com/america-futura/2023-10-27/protestas-masivas-en-panama-en-rechazo-a-una-concesion-para-explotar-la-mayor-mina-de-cobre-de-centroamerica.html


Kongres migracyjny w Meksyku

#Meksyk #kryzys migracyjny #AMLO

W niedzielę w meksykańskim mieście Palenque odbył się kongres migracyjny. Na zaproszenie prezydenta Meksyku odpowiedzieli liderzy państw regionu, między innymi prezydenci Kolumbii, Kuby, Ekwadoru, Gwatemali, Hondurasu, czy premier Haiti. Szczyt ten stanowił meksykańską próbę regionalizacji kwestii migracji. AMLO w jego trakcie zaproponował trójtorowe podejście do walki z problemem: rozwój inwestycji latynoskich w najmniej rozwiniętych krajach regionu, rozwiązanie kwestii sankcji nałożonych przez USA na Wenezuelę oraz Kubę i stworzenie stabilnych, legalnych ścieżek, dla migrantów pragnących dostać się do USA.

Choć nie zapadły na nim żadne wiążące decyzje, może on wyznaczać nowy etap współpracy Ameryki Łacińskiej, bez konieczności przewodnictwa Stanów Zjednoczonych.

Źródła:

https://www.vozdeamerica.com/a/gobiernos-latinoamericanos-celebran-cumbre-sobre-migración-en-mexico/7323095.html 

https://www.vozdeamerica.com/a/otis-toca-tierra-cerca-acapulco-mexico-huracan-categoria-5/7325558.html 

https://petro.presidencia.gov.co/prensa/Paginas/CUMBRE-REGIONAL-SOBRE-MIGRACION-Encuentro-por-una-vecindad-fraterna-y-con-bienestar-PALENQUE-CHIAPAS-231022.aspx


Huragan Otis spustoszył Acapulco

#Meksyk #huragan #Acapulco

Huragan Otis to tropikalny sztorm, który w przeciągu niecałych 12 godzin stał się huraganem 5 , najwyższej kategorii. Huragany w tym regionie świata zazwyczaj formują się nad oceanem i mieszkańcy pobliskich terenów mają wystarczająco dużo czasu, aby zabezpieczyć swoje domy, lub udać się w bezpieczne miejsca. Tym razem jednak huragan uformował się niezwykle szybko, dodatkowo w przeciągu nocy – zaskoczył więc większość obywateli i doprowadził do ogromnych zniszczeń i śmieci co najmniej 27 osób.

Źródła:

https://www.dw.com/es/huracán-otis-rompió-récord-de-intensificación-y-es-uno-de-los-más-potentes-en-historia-del-pacífico/a-67225185 

https://www.dw.com/es/huracán-otis-causa-masiva-devastación-en-acapulco-méxico/a-67217251 

https://reliefweb.int/report/mexico/mexico-hurricane-otis-flash-update-no-01-26-october-2023


Bukele złożył oficjalną kandydaturę na urząd prezydenta

#Salwador #Nayib Bukele

W czwartek obecny prezydent Salwadoru Nayib Bukele złożył w odpowiedniej instytucji (Tribunal Supremo Electoral, w skrócie TSE) dokumentację niezbędną do zarejestrowania kandydatury w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Bukele jako ostatni z kandydatów złożył odpowiednie dokumenty. Pod siedzibą TSE setki zwolenników obecnego prezydenta skandowano hasła na jego cześć. Co ważne, salwadorska konstytucja zabrania reelekcji – potencjalna reelekcja Bukele byłaby nielegalna.

Źródła:

https://www.dw.com/es/bukele-oficializa-candidatura-para-reelección-presidencial/a-67229758 

https://apnews.com/world-news/general-news-b23996b4ccf8a684e4937ad91e6a7142


Gorąca kampania wyborcza w kolumbijskich wyborach regionalnych

#Kolumbia #wybory samorządowe #Fico Gutiérrez

Frederico (Fico) Gutiérrez został zmuszony do odwołania swojej konferencji prasowej.. Jest to związane z groźbami, które zgodnie ze spekulacjami dziennikarzy i samego Fico, mają kierować w jego stronę zwolennicy prezydenta Gustavo Petro, którego Fico był konkurentem podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Gutiérrez chce ponownie objąć stanowisko burmistrza Medellín, sondaże dają mu zdecydowaną wygraną, ponad 70% uprawnionych do głosowania chce oddać na niego głos. Gutiérrez wprost powiedział, że w roku 2026 nie zamierza rezygnować z (hipotetycznego) stanowiska burmistrza Medellín, aby kandydować w wyborach prezydenckich. W przypadku wygranej Fico obiecuje rozprawić się korupcją, której jego zdaniem dopuszczał się Daniel Quintero (obecny burmistrz Medellín). Wybory regionalne w Kolumbii odbędą się 29 października.

Źródła:

https://www.infobae.com/colombia/2023/10/26/senalan-a-seguidor-del-presidente-petro-de-hostigar-a-fico-gutierrez-en-un-evento-de-campana-en-medellin/

https://elpais.com/america-colombia/2023-10-22/fico-gutierrez-no-pienso-renunciar-a-la-alcaldia-de-medellin-para-aspirar-a-la-presidencia-en-2026.html

https://www.semana.com/politica/articulo/nada-esta-ganado-por-favor-no-nos-confiemos-fico-gutierrez-reacciono-a-resultados-de-ultima-encuesta-invamer/202344/


Syn prezydenta Luisa Acre z oskarżeniami

#Boliwia #Luis Acre #Marcelo Arce

Boliwijska prokuratura rozpoczęła śledztwo w sprawie Marcela Arce – syna aktualnego prezydenta kraju. Jest on podejrzany o handel wpływami – były prezydent kraju, Evo Morales, miał zaangażować Marcela Arce w kontrolę nad wydobyciem krajowych zasobów litu. Arce utrzymuje, że jest niewinny i nalega, na Moralesa, aby ten przedstawił odpowiednie na to dowody organom ścigania.

Tłem tego procesu jest gwałtowny spór rozgrywający się między Luisem Arce a Evo Moralesem.

Źródła:

https://www.vozdeamerica.com/a/fiscalia-investigacion-hijo-presidente-bolivia-supuesto-trafico-influencias/7319856.html


Pepe Mujica o Javierze Milei: “małpa z karabinem maszynowym”

#Javier Milei #Gustavo Petro #José Mujica

Wyniki wyborów w Argentynie nie przeszły bez echa w Ameryce Łacińskiej. Do stosunkowo niskiego wyniku skrajnie prawicowego Javiera Milei odnieśli się lewicowi politycy regionu. Prezydent Kolumbii, Gustavo Petro, napisał: “Argentyna rozgromiła barbarzyństwo. To czas nadziei. Chodzi o wybór pomiędzy cywilizacją i barbarzyństwem”. 

Natomiast “Pepe” Mujica porównał kontrowersyjnego Argentyńczyka do “małpy z karabinem maszynowym”, za co później przeprosił.

Źródła:

https://www.ambito.com/uruguay/mujica-milei-me-parece-un-mono-ametralladora-n5855267 

https://www.instagram.com/p/Cyvc7JzOiiT/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==


Autorkami tekstu są Klaudia Dink, Barbara Midziak i Dorota Burdyszek z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *