Negocjacje MERCOSUR-UE, ciąg dalszy

W ten czwartek doszło do spotkania prezydent Brazylii Dilmy Rousseff i prezydenta Francji François Hollande. Tematem dyskusji były postępy w negocjacjach handlowych pomiędzy MERCOSUR i Unią Europejską. Porozumienie to jest negocjowane od ponad dekady.

Oba ugrupowania uzgodniły, że spotkają się przed końcem 2013 roku, aby wymienić się ofertami handlowymi. W ten sposób miano doprowadzić do formalnego ponownego otwarcia dyskusji, która została zawieszona cztery lata temu. W planie wizyty Hollande było także spotkanie z ministrami obu rządów. Niestety, zgodnie z przewidywaniami, wymiana ofert dojdzie do skutku dopiero w styczniu 2014 roku. Opóźnienie może być związane z brakiem zgodności wewnątrz samego MERCOSUR.

“Musimy szukać sposobu, aby przenieść nasz handel na nowy poziom, zarówno w kategorii jakości, jak i zrównoważenia” – powiedziała prezydent Brazylii w piątek po spotkaniu z Hollande. Zauważyła też, że oba bloki gospodarcze mają przed sobą wspaniałą okazję, aby wspomniane przez nią plany wprowadzić w życie – negocjacje handlowe z Unią Europejską.

Foto: lexpress.fr
Foto: lexpress.fr

Podczas spotkania podpisano nowe porozumienia pomiędzy państwami, w tym jedno dotyczące skonstruowania i wypuszczenia na orbitę geostacjonarną satelity za 600 milionów dolarów, który będzie służył Brazylii. Co więcej, została podpisana umowa pomiędzy Instytutem Pasteura z Francji i Fundacją Fiocruz z Brazylii, w celu stworzenia szczepionki, która potrafiłaby zwalczyć siedem różnych chorób dziecięcych. Kolejne porozumienie pozwoli młodzieży francuskiej i brazylijskiej na otrzymanie specjalnych wiz na rok, z możliwością pracy zarobkowej. Co więcej, przewidywane jest także skonstruowanie do 2021 roku czterech klasycznych łodzi podwodnych i jednej zasilanej energią jądrową.

Kolejnym celem podróży Hollande w Ameryce Łacińskiej jest Gujana Francuska, w której wizytuje bazę wojskową i centrum sportowe, które będzie miejscem treningów francuskiej drużyny w trakcie mistrzostw świata w piłce nożnej w 2014 roku.

Źródła:

http://www.americaeconomia.com/node/106814

http://oglobo.globo.com/pais/mercosul-esta-pronto-para-fazer-oferta-comercial-ue-em-janeiro-diz-dilma-11058771

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *