Największa powódź w stolicy Chile od 30 lat

W miniony weekend w Santiago i w pobliskich rejonach został wprowadzony stan wyjątkowy. Powodem są bardzo silne deszcze, które doprowadziły do wylania kilku rzek. To najpoważniejsza powódź w tym mieście od 1982 roku.

Według ostatnich danych w wyniku intenstywnych opadów, które wynosiły od 80 aż do 120 metrów sześciennych na sekundę, zginęła jedna osoba, siedem zaginęło, a około 300 zostało rannych. Ponadto szacuje się, że odcięto dostęp do wody ponad 4,5 miliona mieszkańców, a w miastach Santiago, Valparaiso oraz O’Higgins w sumie 47 078 mieszkań jest pozbawionych prądu. Jak podaje lokalna prasa, ze względu na powódź zostały zamknięte stacje metra, parkingi, centra handlowe, restauracje i boiska do piłki nożnej.

Czy jest ktoś, kogo można uczynić odpowiedzialnym za wylanie rzeki Mapocho w chilijskiej metropolii? W tym przypadku nie była to tylko Matka Natura. Jak podaje portal Radio Santiago, administracja rządowa za głównego winowajcę uznaje firmę Costanera Norte, która odpowiada za budowę głównej autostrady w mieście. To własnie źle przystosowana infrastruktura spowodowała rozlew rzeki na tak ogromną skalę.

Alberto Undurraga, minister budownictwa, powiedział dziennikarzom:

Ostrzegliśmy firmę odpowiedzialną za prace, ale nie podjęła ona niezbędnych środków, aby stawić czoła deszczom, przez co woda wlała się do tunelu na budowie, a następnie wydostała się przez wejście do tunelu, powodując problem, który obecnie mamy.

Pojawiają się również głosy, że władze powinny czuć się współodpowiedzialne za tę katastrofę, ponieważ wyraziły zgodę na zrealizowanie tego projektu budowy.

Inundaciones
Rzeka Mapocho w 1982 roku. Foto: archivofortinmapocho.cl

Pogoda nie jest równiez łaskawa dla innych krajów na południu Ameryki Południowej. Tej niedzieli insensywne deszcze i tornado spowodowały poważne szkody w Urugwaju, gdzie zginęło 7 osób, 2012 pozostało bez dachu nad głową w 13 departamentach państwa. Natomiast w Argentynie ponad 30 tysięcy mieszkańców zostało silnie dotkniętych ulewami.

Z kolei w Ekwadorze w sobotni wieczór doszło do katastrofalnego w skutkach trzęsienia ziemi, w wyniku którego 413 osób straciło życie, a ponad 2000 osób odniosło obrażenia.

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/04/17/actualidad/1460914063_923000.html

http://www.radiosantiago.cl/digamos-la-verdad-quien-es-el-verdadero-responsable-del-desborde-del-rio-mapocho/

http://noticias.terra.cl/mundo/fuertes-lluvias-e-inundaciones-causan-estragos-en-chile,c5d700833f432b9b427cb29e965b5020bro9ot7h.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *