Wenezuela: Głód – nowa karta przetargowa Maduro

W zeszłym tygodniu Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości (Tribunal Supremo de Justicia – TSJ) uznał amnestię dla więźnów politycznych za niezgodną z konstytucją.

W oficjalnym komunikacie TSJ można przeczytać, że przegłosowanie ustawy legalizującej amnestię więźniów było ciosem wymierzonym w prawa człowieka i pokój w Wenezueli. Według prezydenta Nicolása Maduro i jego administracji, w więzieniach przebywają bandyci zakłócający spokój i zagrażający bezpieczeństwu obywateli.

Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem stanowiska TSJ doszło do ulicznych walk pomiędzy wojskiem a obywatelami popierającymi demokratyczne zmiany. Masowe protesty i starcia z policją miały miejsce między innymi w stolicy kraju – Caracas, gdzie demostranci walczyli z uzbrojonymi siłami rządowymi przy użyciu kamieni. W wyniku tych zdarzeń kilka osób zostało rannych.

W tym samym czasie politycy związani z prezydentem Maduro wykorzystali fatalną sytuację, w jakiej znajdują się obywatele w celu zdobycia poparcia dla decyzji TSJ. W miejscowości Achaguas w prowincji Apure wydawano żywność w zamian za podpisanie protestu przeciwko zatwierdzeniu amnestii, co zakończyło się wypędzeniem zwolenników Maduro z miasta.

Jak podkreślił Juan Andrés Mejía z partii Voluntad Popular, Maduro wykorzytuje krytyczną sytuację w kraju – przerwy w dostawie prądu i brak żywności – do celów czysto politycznych. Prezydent Wenezueli tłumaczy głód i kolejki po żywność jako tymczasowe niedogodności, które uważa za konieczne elementy w procesie rewolucji. Wenezuelczycy nie dają się jednak zwieść pustym hasłom i, jak pokazuje przykład Achaguas, są gotowi okazać swoją solidarność z demokratyczną opozycją zasiadającą od niedawna w parlamencie – nawet za cenę głodu.

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/04/15/america/1460683021_217620.html

https://www.youtube.com/watch?v=xk-IszR6H6A&feature=youtu.be

http://todosporlalibertad.com/diputado-mejia-venezuela-respalda-la-amnistia-y-rechaza-que-la-sigan-pisoteando-en-medio-de-la-necesidad/

http://www.elmundo.es/internacional/2016/04/07/57069ff1ca4741d5568b456c.html

http://www.el-nacional.com/politica/Razones-TSJ-declarar-inconstitucionalidad-amnistia_0_827917481.html

http://www.elmundo.es/internacional/2016/04/12/570c2e7be2704e5f4e8b465f.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *