Najlepsza czekolada świata pochodzi z Peru

By Fpalli (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Peruwiańska czekolada zaprezentowana na Międzynarodowej Gali w Londynie zdobyła 5 złotych medali i nagrodę specjalną dla „Najlepszej czekolady na świecie”.

Nagrodzony wyrób zawiera 70% kakao i 30% cukru. Firma Shattel Chocolates, która jest producentem, w swojej fabryce używa wyłącznie organicznych produktów pochodzących z Peru. Kakao używane do produkcji pochodzi z peruwiańskiej Amazonii, z regionu Valle de los ríos Apurímac, Ene y Mantaro (VRAEM), co zapewnia czekoladzie niepowtarzalny smak i aromat.

„Konkurowaliśmy z czekoladami z całego świata, ale to w Peru mamy najlepsze owoce kakaowca. To dla nas wielki zaszczyt pracować z plantatorami VRAEM. Bez nich, nie możemy robić dobrej czekolady” – powiedziała Lisa Montoya reprezentująca Shattell Chocolates.

Uprawa kakaowca to najdynamiczniej rozwijający się sektor rolnictwa w Peru. W 2016 roku wyprodukowano 108 000 ton kakao, osiągając tym samym historyczny rekord i wzrost o 13,7% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Główne regiony, gdzie wytwarzane jest kakao, to San Martín, Junín, Cusco, Ucayali, Huánuco, Ayacucho i Amazonia. Uprawy zajmują obecnie 130 tysięcy hektarów i dają zatrudnienie 450 tysiącom osób, przede wszystkim w Amazonii.

Peru jest drugim największym producentem organicznego kakao na świecie, zaraz po Dominikanie. Mimo rekordowej produkcji rynek wewnętrzny jest niewielki, a 90% peruwiańskiego kakao kierowane jest na eksport. Jego atrakcyjność na rynkach międzynarodowych podnoszą organiczny sposób uprawy i certyfikacje Sprawiedliwego Handlu. Według ministra rolnictwa, José Manuela Hernándeza, oczekiwany przychód z eksportu kakao w 2017 roku wyniesie 300 milionów dolarów. Peruwiańska czekolada jest sprzedawana głównie do Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady. 


Źródła:

http://www.chocolatestarsusa.com/shop/shattell.html
https://peru21.pe/peru/chocolate-peruano-reconocido-mejor-mundo-380099
https://elcomercio.pe/economia/produccion-cacao-alcanza-record-historico-peru-108-000-toneladas-422379
http://www.radionacional.com.pe/informa/economia/exportaciones-de-cacao-y-chocolate-superaran-los-us-300-millones-al-cierre-del-2017

Zdjęcie główne: By Fpalli (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *