W zeszły czwartek, tj. 16 kwietnia br., dziennikarz i aktywista Teodoro Petkoff został uhonorowany za całokształt kariery nagrodą Ortegi y Gasseta.
Obecnie 83-letni Petkoff jest jedną z najlepiej rozpoznawanych osób w Wenezueli. Zasłynął dzięki swoim artykułom oraz wyrażanej w nich krytyce rewolucji boliwariańskiej. Jego czasopismo, Tal Cual, które od 2000 roku aż do lutego br. ukazywało się codziennie, obecnie jest tygodnikiem. W 1999 roku, przed założeniem Tal Cual, kierował dziennikiem El Mundo. Z powodu tekstów zamieszczanych w Tal Cual Petkoff został postawiony przed sądem przez przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, Diosdado Cabello i obecnie nie może opuszczać granic kraju.
Jury przyznające wyróżnienie doceniło Petkoffa za “niezwykłą wewnętrzną ewolucję, która doprowadziła go od jego korzeni jako guerrillero do przemiany w symbol demokratycznego oporu poprzez dziennik, którym kieruje”. W latach 60. Petkoff zajmował się działalnością polityczną, a później przeszedł do partyzantki. W 1969 roku opublikował swoją pierwszą książkę “Czechosłowacja, socjalizm jako problem”, która wywołała spory w łonie Komunistycznej Partii Wenezueli (PCV), z której w 1971 roku wyłonił się Ruch dla Socjalizmu (MAS). Dwukrotnie startował z ramienia MAS w wyborach prezydenckich, za każdym razem zajmując trzecie miejsce za kandydatami Copei i AD. W latach 1996-1999 zajmował w rządzie Rafaela Caldery był szefem Cordiplan (Centralnego Biura Koordynacji i Planifikacji), gorąco popierał także program neoliberalnych reform znanych jako Agenda Venezuela.
Nagroda Ortegi y Gasseta, nazwana tak na cześć hiszpańskiego filozofa José Ortegi y Gasseta, jest jedną z najważniejszych nagród dla hiszpańskojęzycznych dziennikarzy i reporterów. Przyznaje się ją od 1984 roku za wyróżniające się działania w dziedzinie ochrony wolności, niezależności, dokładności ciekawości świata oraz pasji pisania. Zwycięzcy nagradzani są kwotą 15 tys. euro oraz pamiątkową odbitką, wykonaną techniką akwaforty przez artystę Eduardo Chillidę. Petkoff jest drugim Wenezuelczykiem, który otrzymał to wyróżnienie – jako pierwszy nagrodę odebrał Moisés Naim w 2011 roku.
W tym roku, oprócz Petkoffa, nagrody otrzymali:
- Pedro Simón (El Mundo, Madryt, Hiszpania) – kategoria: dziennikarstwo drukowane,
- Gerardo Reyes (Univisión, USA) – kategoria: dziennikarstwo cyfrowe,
- José Palazón (Infancia Prodein, Hiszpania) – kategoria: dziennikarstwo graficzne.
Źródła:
http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/petkoff-galardonado-con-el-premio-ortega-y-gasset.aspx
http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2015/04/150416_venezuela_teodoro_petkoff_ortega_gasset