Nagroda dla peruwiańskiej liderki Ashaninka

Nagroda Bartolomé de las Casas 2014 została przyznana Peruwiance za jej działalność na rzecz ochrony środowiska naturalnego i praw ludności Ashaninka.

Nagroda jest formą uznania dla zdolności przywódczych Ruth Buendíi na stanowisku prezydent CARE, organizacji reprezentującej Ashaninka z rejonu Río Ene. Jury zwróciło uwagę na sumienną pracę Peruwianki związaną z poszerzaniem dostępu rdzennej ludności do usług publicznych, ochrony zdrowia i edukacji. Ponadto podkreślono decydującą rolę aktywistki w zablokowaniu projektu budowy tamy Pakitzapango, którego realizacja doprowadziłaby do zalania obszaru zamieszkiwanego przez dziesięć rdzennych wspólnot. Prócz symbolicznego medalu Buendía otrzymała nagrodę w wysokości 50 000 euro.

Jak zapewnił pracujący w organizacji CARE Martín Persh, Peruwianka przyjęła informację o nagrodzie z dumą i radością. Nie przestaje jej jednak zadziwiać uznanie napływające z zagranicy, kontrastujące z lekceważącym podejściem samych Peruwiańczyków do działalności organizacji reprezentujących ludność rdzenną. W 2014 roku Ruth Buendía otrzymała także nagrodę Goldmana, nazywaną Noblem w świecie ekologii. Na gruncie krajowym zaś została nagrodzona przez działającą w ramach Kongresu Komisję Ludów Andyjskich, Amazońskich i Afro-Peruwiańskich.

Nagroda Bartolomé de las Casas powołana została w 1991 roku przez hiszpańskie organy państwowe jako sposób na wyróżnienie działalności prowadzącej do rozumienia ludów rdzennych, ochrony ich praw oraz szacunku dla ich wartości. W 2015 roku nagrodę przyznano kolumbijskiej Fundacji Drogi Tożsamości (FUCAI) za pracę związaną z edukacją, niezależnością żywieniową, życiem rodzinnym, dzieciństwem i dorastaniem wśród Indian. Działalność FUCAI obejmuje m.in. włączanie głosu nieletnich ofiar konfliktu zbrojnego w Kolumbii do negocjacji pokojowych oraz skuteczny nacisk wywierany na partyzantkę FARC, by ta porzuciła rekrutowanie dzieci.

Źródło:

https://es.mongabay.com/2017/07/peru-rey-de-espana-ruth-buendia-premio/

Źródło zdjęcia głównego: Flickr/Casa de America

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *