Meksyk: Rodzina jest najważniejsza?

W zeszłym tygodniu zatwierdzono nową ustawę, która przewiduje do 3 lat więzienia za opuszczenie rodzica na starość albo uniemożliwianie lub utrudnianie mu możliwości uczestniczenia w życiu społecznym.

Zmiany dotyczą zarówno Kodeksu Karnego (Código Penal), Prawa Osób Starszych (Ley de los Derechos de las Personas Adultas Mayores) i Prawa Integracji i Rozwoju Osób z Upośledzeniami (Ley para la Integración al Desarrollo de las Personas con Discapacidad).

Cały pomysł o zmianie dotychczasowej ustawy zainicjowała Elizabeth Mateos Hernández, przewodnicząca PRD (Partii Rewolucji Demokratycznej), która dostrzega trudności, z którymi mierzyć się musi niepełnosprawny dorosły. Jak stwierdziła:

Ta ustawa jest konieczna, aby zabezpieczyć i zagwarantować prawnie opiekę nad starszymi ludźmi oraz nad dorosłymi dotkniętymi niepełnosprawnościami. Oni potrzebują nieustannej troski ze strony rodziny.

Jorge Romero Herrera, koordynator Partii Akcji Narodowej (PAN) o chrześcijańsko-konserwatywnej ideologii również opowiada się za koniecznością nowelizacji ustawy. Rodzice poświęcają dzieciom wszystko, dobra materialne, a przede wszystkim swoje życie, podporządkowując je od początku niemowlęciu. To dzięki ich wysiłkowi i poświęceniu dzieci mają szansę zdobyć wykształcenie, aby pewnego dnia osiągnąć samodzielność. Jednakże w pewnym momencie role się odwracają i to właśnie dzieci muszą zająć się rodzicami, aby w pewien sposób podziękować im za trud, jaki włożyli w wychowanie.

Jestem za karą dla dzieci, które nie wypełniają swoich obowiązków względem rodziców.

– zapewnia.

Źródła:

http://m.eleconomista.mx/entretenimiento/2017/06/28/hasta-3-anos-prision-quien-abandone-su-adulto-mayor

http://www.prd.org.mx/

Se puede

Źródło zdjęcia głównego : http://noticiaspv.com/sin-pension-75-de-los-adultos-mayores-en-mexico/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *