Morze Karaibskie czy morze… plastiku?

U wybrzeży honduraskiej wyspy Roatán rozciąga się stale rosnące „morze plastiku”, falujące równomiernie wraz z błękitnymi wodami Morza Karaibskiego. Butelki, torebki plastikowe i różnego rodzaju opakowania pokrywają obecnie obszar większy niż 8,2 km kw.

O contraste com o mar cristalino do Caribe
Foto: Caroline Power (Facebok)

Świat zaszokowały zdjęcia autorstwa brytyjskiej fotografki, Caroline Power, która opublikowała na Facebooku relację z okolic wysp Roatán i Cayos Cochinos.

Jak alarmuje organizacja pozarządowa Blue Planet Society, śmieci pochodzą z rzeki Motagua z Gwatemali. Kraj ten nie ma systemu oczyszczania rzek, nie prowadzi się także odgórnego zbierania śmieci, w związku z tym akumulują się one w ujściach rzek. Honduraskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało skargę do gwatemalskich władz, domagając się natychmiastowej naprawy szkód środowiskowych. Gwatemala odpowiedziała, że prowadzi oczyszczanie wód w rzece i zatoce od zeszłego roku.

Tak drastycznie wielka liczba plastikowych odpadów zagraża ponad 800 gatunkom zwierząt, które są dosłownie zaduszane przez śmieci. Wiele ryb i żółwi spożywa również plastikowe torebki, myląc je z pożywieniem.

„Morze plastiku” zagraża nie tylko żółwiom, ptakom i rybom, ale również… miejscowej turystyce. Roatán jest znane wśród backpackersów jako raj do nurkowania i pływania – jeśli problem szybko nie zostanie rozwiązany, może zatrzymać ruch turystyczny w regionie.

Niedawno doniesiono jednak o próbie naprawy sytuacji – 200 pracowników lokalnych przedsiębiorstw produkujących plastikowe opakowania włączyło się w oczyszczanie wód zatoki. Trudno jednak oczekiwać prawdziwej zmiany, jeśli do gry nie włączy się sprawca katastrofy, czyli Gwatemala.

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Źródła:

http://blogs.oglobo.globo.com/pagenotfound/post/mar-de-plastico-se-destaca-no-mar-cristalino-do-caribe.html

http://www.laverdad.es/murcia/cartagena/empresas-plastico-limpian-20171126005410-ntvo.html

http://www.iprofesional.com/notas/259339-gobierno-energia-gestion-guatemala-honduras-aereas-otros-De-paraiso-a-basurero-imagenes-estremecedoras-del-mar-de-plastico-en-el-Caribe

https://www.infobae.com/economia/rse/2017/11/07/alerta-contaminacion-como-es-el-impactante-mar-de-plastico-en-el-caribe/

http://www.lasexta.com/noticias/encuentran-un-inmeso-mar-de-plastico-en-medio-del-caribe_2017103059f73a420cf253eddcfbf169.html

http://www.farodevigo.es/buzzeando/2017/11/06/mar-basura-cubre-paraiso-caribe/1780891.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *