Coraz bliżej pociągu interoceanicznego

Po wielu miesiącach negocjacji i rozmów przybliża się termin rozpoczęcia prac nad połączeniem wybrzeży dwóch oceanów – Spokojnego i Atlantyckiego. Kluczowy partner dla realizacji tego projektu – Brazylia – podpisał właśnie porozumienie z Boliwią.

Pociąg, który ma ruszać z portu Santos na brazylijskim wybrzeżu i kończyć swój bieg w Peru, to przełomowy projekt, który usprawni transport na kontynencie południowoamerykańskim. Dla pełnej realizacji inwestycji potrzebna jest jednak współpraca wielu państw w regionie, co spowalnia znacząco prace przygotowawcze. W projekcie udział zadeklarowało już 5 państw – Boliwia, Urugwaj, Paragwaj, Peru i Brazylia. Wkrótce porozumienie powinna podpisać także Argentyna, o ile zechce dołączyć do projektu. Co ciekawe, z projektu zostało wyłączone Chile, któremu realizacja linii może odebrać część zysków z użytkowania portów – zyskać na tym ma Peru.

W poniedziałek 27 listopada br. ma dojść do podpisania ostatecznego porozumienia z Brazylią. Okazją do tego będzie spotkanie prezydentów Evo Moralesa i Michela Temera, które według pierwotnych planów miało odbyć się już 30 października, jednak zostało przełożone ze względu na operację prezydenta Temera. Brazylia uczestniczy już w spotkaniach technicznych.

Boliwia zamierza wykorzystać nową linię kolejową dla dotarcia na rynki azjatyckie i pobudzenia miejscowej gospodarki oraz turystyki. Swoje poparcie dla projektu wyraziło we wspólnym akcie 15 burmistrzów i prezydentów miast w prowincji Marical Nieto (region Moquegua), przez który ma przejeżdżać pociąg interoceaniczny.

Niemcy i Szwajcaria są zainteresowane dołączeniem do projektu w zakresie finansowania i współpracy technologicznej. Prezydent Evo Morales uda się 14 grudnia br. do Szwajcarii, aby spotkać się w tej sprawie z obecną prezydent tego kraju i doradcą federalnym ds. transportu, Doris Leuthard. Celem wizyty ma być podpisanie wspólnej deklaracji i niezbędnych dokumentów dot. infrastruktury, planifikacji, zakupu lokomotyw i wagonów oraz ich utrzymania. Co ciekawe, Szwajcaria pokonała Chiny, przebijając ich ofertę dzięki współpracy z niemieckimi przedsiębiorstwami i doświadczeniu w konstruowaniu linii kolejowych na terenach górskich.

O projekcie:

Trasa, przez którą ma przebiegać nowa linia, liczy 3750 km. Pociągi mają zapewnić transport dla pasażerów i cargo. Data ukończenia projektu to, w założeniach, 2025 rok – na 200-lecie uzyskaniania niepodległości przez Boliwię.

Realizacja linii znacząco przyspieszy przewóz towarów pomiędzy obydwoma oceanami. Obecnie, aby przetransportować towary z portu Santos w Brazylii do chińskich wybrzeży potrzebne jest 67 dni i 13 godzin (przez Kanał Panamski) lub 58 dni i 11 godzin (opływając od południa Amerykę Południową). Po ukończeniu projektu, trasa przez kontynent zajmie w przybliżeniu 4 dni, a dalsza droga morska – 38 dni i 8 godzin.

Foto: La Razón

Teoretycznie, aż 85% trasy jest już skonstruowane – 1521 km w Brazylii, duża część z boliwijskich 1894 km, brakuje wciąż 340 km linii w Peru). Jednakże, linia nie jest ujednolicona na całej długości, należy dodać drugą nitkę torów, zmodernizować wiadukty i przejścia kolejowe. Boliwia musi też skonstruować nowy odcinek od La Paz do granicy z Peru.

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2017/11/12/suiza-anuncio-que-participara-en-el-proyecto-boliviano-del-tren-bioceanico-que-unira-las-costas-de-sudamerica/

https://portalportuario.cl/confirman-cita-morales-temer-revisar-proyecto-tren-bioceanico/

https://peru21.pe/economia/conozca-trata-proyecto-tren-bioceanico-374146

https://www.americaeconomia.com/negocios-industrias/bolivia-espera-concretar-participacion-de-brasil-en-proyecto-de-tren-bioceanico

http://www.abc.es/internacional/abci-tren-bioceanico-peru-bolivia-brasil-reto-post-odebrecht-201708290818_noticia.html

http://www.andina.com.pe/agencia/noticia-alcaldes-moquegua-respaldan-proyecto-tren-bioceanico-central-690132.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *