Morales: “Wenezuela nie jest osamotniona”

Jeden z sojuszników Maduro, prezydent Boliwii Evo Morales, poinformował o zwołaniu nadzwyczajnego spotkania UNASUR (Unii Narodów Południowoamerykańskich) w celu rozwiązania kryzysu w Wenezueli. Co ciekawe, oskarżył on też o spisek przeciwko wenezuelskiej demokracji i rządom Maduro… Stany Zjednoczone. Według Moralesa, poparcia rządowi Wenezueli udzieliły już CELAC, UNASUR i ALBA oraz wielu prezydentów latynoamerykańskich. “Wenezuela nie jest osamotniona” – dodał boliwijski przywódca. Evo Morales potwierdził też swoją obecność na zaplanowanych na 5 marca br. obchodach ku czci zmarłego rok temu prezydenta Hugo Cháveza.

Do rzekomego wpływu Stanów Zjednoczonych na wydarzenia w Wenezueli odniósł się następującymi słowami: “Imperium i kapitalizm tworzą grupy, które mają nas skłócić wewnętrznie (…) mamy obowiązek bronić demokracji (…) chcą stworzyć konflikty społeczne i niestabilność polityczną, aby wyczerpać nas gospodarczo, aby powrócić do dominacji nad naszymi zasobami naturalnymi”. Według Moralesa, kryzys w Wenezueli jest zemstą USA za ostatni szczyt CELAC, który odbył się w styczniu br. w Hawanie na Kubie.

W niedzielę doszło do pogorszenia relacji na linii Waszyngton-Caracas w wyniku wydalenia z kraju trzech pracowników konsulatu USA. Decyzja miała być spowodowana oskarżeniem funkcjonariuszy o uczestnictwo w wiecach studenckich i spotkaniach na uniwersytetach podczas protestów w Caracas.

We wtorek kraje należące do MERCOSUR (Brazylia, Urugwaj, Argentyna i Paragwaj) wyraziły poparcie dla rządu Nicolása Maduro wobec jego działań przeciwko “ostatnim aktom przemocy”. Według organizacji, w Wenezueli dochodzi aktualnie do prób zdestabilizowania porządku demokratycznego. Nota prasowa, wyemitowana przez MERCOSUR, zawiera następujące oświadczenie:

Odrzucamy działania kryminalne grup stosujących przemoc, które chcą rozsiać nietolerancję i nienawiść wewnątrz Boliwariańskiej Republiki Wenezueli, korzystając z tego jako instrumentu w walce politycznej. Państwa członkowskie nalegają, aby obie strony kontynuowały pogłębianie dialogu nad kwestiami narodowymi, w duchu demokratycznych instytucji i państwa prawa, czyli w sposób, który jest promowany przez prezydenta Nicolása Maduro Morosa w ostatnich tygodniach.

Organizacja wyraziła też nadzieję, że wkrótce nastąpi odprężenie po obu stronach sporu. Państwa MERCOSUR upatrują przyczyn konfliktu w różnicach społeczno-gospodarczych, których nie da się uniknąć w trakcie transformacji, którą aktualnie przechodzi Wenezuela.

Źródła:

http://oglobo.globo.com/mundo/apos-protestos-mercosul-manifesta-apoio-total-maduro-11628239

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/evo-morales-plantea-reunion-de-emergencia-de-unasur-para-tratar-situacion

0 thoughts on “Morales: “Wenezuela nie jest osamotniona””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *