Między korupcją a dyktaturą: Vargas Llosa o nadchodzących wyborach

„Mam nadzieję, że Peru nie będzie musiało wybierać pomiędzy dyktaturą a korupcją” – w taki sposób Mario Vargas Llosa skomentował sytuację w Peru na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi. Ostro skrytykował tym samym dwójkę z kandydatów, Keiko Fujimori i Alana Garcíę.

„Tak duże poparcie społeczeństwa dla córki dyktatora jest niepokojące. Wydawać się może, że zapomniano już o czasach krwawej dyktatury i że dyktator wyjdzie z więzienia, jak tylko jego córka dojdzie do władzy” – kwestionował kandydaturę Keiko Fujimori. Córka Alberto Fujimoriego, byłego prezydenta Peru (1999-2000) odbywającego właśnie wyrok 25 lat więzienia za łamanie praw człowieka, nadużycia władzy oraz korupcję, prowadzi obecnie w sondażach przedwyborczych.

Komentując wypowiedź Vargasa Llosy, Keiko Fujimori wyraziła swój żal, że pisarz daje się ponieść emocjom i nienawiści. Dodała też, że jeśli dojdzie do władzy, możliwe ułaskawienie ojca pozostawi w rękach prawników. Pytana o odpowiedzialność, jaką ponosi były prezydent Peru za łamanie praw człowieka i przestępstwa popełnione podczas jego kadencji, zapewniła, że kwestie te zostaną poddane obiektywnej analizie, bez faworyzowania jakiegokolwiek punktu widzenia.

Drugi krytykowany przez noblistę kandydat, Alan García, również nie jest nikim nowym na politycznej scenie kraju. Sprawował urząd prezydenta Peru przez dwie kadencje. Pierwsza, naznaczona hiperinflacją pozostawiła kraj na skraju ubóstwa. Druga upłynęła natomiast pod znakiem afer korupcyjnych.

Wybory prezydenckie w Peru planowane są na 10 kwietnia 2016 roku.

Źródła:

https://redaccion.lamula.pe/2015/10/03/vargas-llosa-espero-que-el-peru-no-tenga-que-elegir-entre-keiko-fujimori-y-alan-garcia/redaccionmulera/

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/keiko-fujimori-lamento-que-vargas-llosa-se-guie-por-odios-y-pasiones

One thought on “Między korupcją a dyktaturą: Vargas Llosa o nadchodzących wyborach”

  1. W 2011 roku komentowałam zwycięstwo Ollanty Humali i bardzo wysoka pozycję Keiko Fujimori (przegrała dopiero w drugiej turze wyborów). Później niestety przestalam śledzić losy prezydenta Paru. Czy Redakcja portalu Iberoameryka.com mogłaby dodać jakiś komentarz odnośnie tego, dlaczego obecny prezydent nie jest wymieniany jako liczący się kandydat ?Czy Keiko ma wg Was większe szanse wygrać tym razem?

    Artykul o ktorym wspominam do wgladu tutaj: http://blog.centruminicjatyw.org/2011/06/demokracja_a_la_latine/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *