Meksykańskie konsorcjum pod przewodnictwem architekta Fernando Romero otrzymało poparcie od Hyperloop One, należącego do przedsiębiorcy z USA Elona Muska dla wprowadzenia tego ultraszybkiego systemu transportu lewitacji magnetycznej w Meksyku.
Plany przewidują, że za pięć lat Meksyk będzie mógł zainaugurować swoją pierwszą, 589-kilometrową linię Hyperloop One, która połączy nowe lotnisko w Mexico City z Guadalajarą w 39 minut (z przystankami w Queretaro i Leon). Oprócz przewozów pasażerskich system ten transportował będzie również cargo. Koszt biletu ma być zbliżony do cen biletów autobusowych i lotniczych za połączenia oferowane na tej samej trasie. Szacuje się, że realizacja projektu pochłonie ponad 150 mld peso (ponad 27 mld zł).
Dostępny w niektórych krajach Azji, ten nowy środek transportu, który osiąga prędkość 600 km na godzinę i wykorzystuje technologię lewitacji magnetycznej został stworzony przez Elona Muska, CEO przedsiębiorstw Tesla i SpaceX.
W ubiegły czwartek Hyperloop One poinformował, że projekt, nad którym zespół Fernando Romero pracował przez około rok był jednym z 10 wybranych na całym świecie w ramach Hyperloop One Global Challenge (i jedynym w Ameryce Łacińskiej), aby zainicjować niezbędne w celu budowy badania. Pozostałe przyjęte propozycje pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, Indii, Zjednoczonego Królestwa i Kanady. Hyperloop One Global Challenge to globalne wyzwanie, którego celem było znalezienie tras o największym potencjale. Początkiem inicjatywy, w maju 2016 r., było otwarte zaproszenie dla osób prywatnych, uniwersytetów, przedsiębiorstw i rządów do opracowania kompleksowych propozycji wykorzystania technologii transportowej Hyperloop One w danym regionie. Wnioski spłynęły z ponad 100 krajów, a do półfinału konkursu zakwalifikowano 35 tras z wszystkich kontynentów.
Po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań we współpracy z Hyperloop One, konsorcjum Romero będzie mogło złożyć odpowiedni wniosek do Ministerstwa Transportu z prośbą o akceptację potrzebną do rozpoczęcia budowy. Realizacja projektu nie będzie w tym wypadku zależna od przetargu, jako że ustawa o partnerstwach publiczno-prywatnych stanowi, że w przypadku implementacji nowej technologii za wykonanie zlecenia odpowiedzialny jest podmiot, który uzyskał należyte zezwolenie jej twórcy.
Wniosek skierowany przez Fernando Romero do Hyperloop jest kolejnym obok nowego lotniska, stacji metra i linii kolejowych dowodem na to, jak innowacyjna staje się w ostatnich latach infrastruktura Meksyku.
Źródło:
https://www.eleconomista.com.mx/tecnologia/Mexloop-quiere-llevarte-de-la-CDMX-a-Guadalajara-en-39-minutos-20170914-0095.html