Brazylia: Przynajmniej 9 ofiar śmiertelnych po noworocznych zamieszkach w więzieniu w stanie Goiás

Nowy Rok 2018 więźniowie zakładu karnego w brazylijskim stanie Goiás powitali tragicznie. 1 stycznia, w godzinach popołudniowych czasu lokalnego, w wyniku strzelaniny w jednym ze stanowych zakładów karnych w Goiás (Brazylia) życie straciło przynajmniej 9 internowanych.

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez władze więzienia, grupa uzbrojonych więźniów przedostała się na skrzydło zakładu karnego, w którym przebywali członkowie przeciwnego gangu, i zaczęli strzelać. W wyniku zamieszek życie straciło przynajmniej 9 mężczyzn, a 14 zostało rannych. Podczas ataku więźniowie zdołali zniszczyć zabezpieczenia murów zakładu karnego i przedostać się na drugą stronę ogrodzenia. W sumie z więzienia w Goiás zdołało uciec ponad 100 przestępców.

Jak dotąd brazylijska policja złapała 30 uciekinierów, którzy zostali ponownie umieszczeni w zakładzie karnym. Na wolności pozostaje wciąż 80 przestępców.

Co więcej, od wczoraj wokół więzienia zbierają się rodziny i znajomi internowanych, którzy żądają od władz więzienia udzielenia informacji, w związku z tożsamością ofiar.

Więzienia brazylijskiego od dłuższego czasu borykają się z tego typu problemami, które wynikają z przepełnienia zakładów karnych i równoczesnego braku strażników więziennych. W Nowym Rok, w zakładzie stanowym w Goiás, zmianę odbywało zaledwie pięciu strażników, podczas gdy internowanych było aż 900.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż duża część więzień w Brazylii kontrolowana jest przez zorganizowane grupy przestępcze, nierzadko związane z mafią, które zapewniają internowanym dostęp do narkotyków i broni palnej.

Źródło artykułu:

BBC News, http://www.bbc.com/news/world-latin-america-42537347

Źródło zdjęcia:

Telesur TV, https://www.telesurtv.net/news/Motin-en-carcel-de-Goias-en-Brasil-deja-9-muertos-y-14-heridos-20180101-0049.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *