Mercosur wznawia negocjacje o wolnym handlu z UE

Mauricio Macri złożył wizytę w Brukseli. Prezydent Argentyny spotkał się już m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i szefową europejskiej dyplomacji Federiką Mogherini.

Głównym celem wizyty Macriego w Brukseli jest ponowne otwarcie rozpoczętych w 1996 roku i zamrożonych od ponad 10 lat negocjacji dotyczących handlu pomiędzy krajami Mercosur a Unią Europejską.

Po wielu latach Argentyna zaczyna wychodzić z kryzysu ekonomicznego i Macri nie zwleka, aby tę hossę wykorzystać. W obliczu kryzysu Unii Europejskiej i Brexitu Macri mówi nie tylko o zacieśnieniu stosunków handlowych, lecz o integracji starego i nowego świata na wielu płaszczyznach. „Wszyscy wiemy, że prawdziwa integracja obejmuje wszystkie sektory, dlatego będzie trzeba dużo pracy w nadchodzących miesiącach, żeby znaleźć rozwiązania” – powiedział prezydent. W samym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Macri nie upatruje problemu, a jedynie podkreśla, że „przyszłość leży w tworzeniu nowych sieci, a nie wznoszeniu murów”.

Federica Mogherini wyraziła poparcie dla inicjatywy Macriego i rozwoju stosunków UE z Mercosurem. Mniej optymistycznie jednak odnoszą się do tej kwestii przedstawiciele 13 krajów unijnych, w tym Francji, które nawołują władze unijne do pohamowania apetytu Mercosuru na otwarcie handlu z Unią, a sama Francja zapowiada, że będzie bronić lokalnego rynku rolnego.

Wizyta prezydenta Macriego jest zaledwie początkiem długich negocjacji, które będą składały się z dwóch bloków – europejskiego i południowoamerykańskiego. Oprócz oczywistego sprzeciwu rolników wątpliwości budzą niektóre przepisy prawne dotyczące sektora medialnego w Argentynie czy też dumpingowe ceny argentyńskiego biodiesla. Kraje Mercosur są jednak szóstym co do wielkości partnerem handlowym Unii Europejskiej, a 85% ich eksportu objętych jest wysokim cłem (20-35%), co daje około 4 mld euro cła rocznie. Integracja tych dwóch bloków pozwoliłaby na obniżenie, a nawet całkowite zniesienie części cła.

Przed wizytą w Brukseli Macri odwiedził już Francję, gdzie spotkał się z prezydentem Francois Hollande. Z Belgii natomiast udał się do Niemiec na spotkanie z Angelą Merkel i Joachimem Gauckiem. Jutro prezydent Argentyny spotka się z przedstawicielami niemieckiego świata biznesu, wśród nich mają znaleźć się przedstawiciele takich firm jak Mercedes Benz, Vlokswagen czy Siemens.

Mercosur, czyli Wspólny Rynek Południa, zrzesza Argentynę, Brazylię, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuelę.

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/07/04/actualidad/1467648452_171033.html

Will Macri’s visit success to EU capitals be hindered by national business practices

http://eeas.europa.eu/statements-eeas/2016/160704_01.htm

http://www.clarin.com/politica/Macri-apurar-acuerdo-Mercosur-Union-Europea_0_1606639454.html?ns_mchannel=ultimas-noticias

http://www.lanacion.com.ar/1914428-mauricio-macri-viaje-francia-alemania-belgica-estados-unidos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *