Argentyna deklaruje przyjęcie 3000 uchodźców z Bliskiego Wschodu

Źródło: Foto: Pedro Ernesto Guerra Azevedo/Santos FC

Mauricio Macri wyraził gotowość Argentyny do przyjęcia 3000 uchodźców.

Prezydent Macri i szefowa europejskiej dyplomacji Federica Mogherini podpisali komunikat, według którego Argentyna ma oficjalnie wspomagać Unię Europejską w rozładowaniu migracji spowodowanych konfliktami na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza  w Syrii.

„Argentyna jest gotowa przyjąć nowych uchodźców ze stref konfliktu, biorąc pod uwagę lokalne możliwości przyjmowania, potrzebę efektywnej integracji uchodźców i istotne kwestie bezpieczeństwa. Komisja Europejska jest przygotowana, aby zaoferować pomoc techniczną i rozważyć wspólne projekty w tej kwestii” głosi komunikat. Dalej można przeczytać, że Argentyna jako członek „Programu Syria”, który przewiduje wydawanie wiz humanitarnych dla uchodźców z Syrii przy wsparciu Narodów Zjednoczonych, przykłada się do globalnego wysiłku na rzecz rozładowania największego od czasów drugiej wojny światowej kryzysu uchodźców.

Do Europy, w tym głównie do Niemiec, Austrii i Szwecji, trafiło w ubiegłym roku ponad milion migrantów, czemu towarzyszył spory chaos. Rządy europejskie obiecały przyjąć 160 000 uchodźców, z czego Polska zobligowała się do przyjęcia 5000 osób.

Argentyna do tej pory przyjęła już około tysiąca uchodźców, część z nich poprzez „Program Syria” . W samej Argentynie odzywają się głosy, że państwo powinno mieć większą kontrolę w kwestii przyjmowania nowych osób, tak aby zapewnić im godne warunki życia i integracji.

Prezydent Macri jest pierwszym prezydentem Argentyny, który odwiedził Brukselę po ponad dziesięcioletniej przerwie. Głównym celem jego wizyty jest pogłębienie stosunków gospodarczych oraz negocjacja warunków handlowych między Unią Europejska a krajami Mercosur, o czym już pisaliśmy. Podczas całej swej wizyty prezydent podkreślał rolę integracji i wzajemnej współpracy UE i Mercosur na wielu płaszczyznach.

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/07/05/argentina/1467741569_521070.html?id_externo_rsoc=FB_CM

http://www.clarin.com/politica/Gobierno-confirmo-Europa-recibira-refugiados_0_1607239458.html

http://eeas.europa.eu/statements-eeas/2016/160704_01.htm

https://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/13724,Proces-przyjmowania-uchodzcow-fakty-i-mity.html?search=609851

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *