Choć w Wenezueli już od miesiąca trwa okres świąteczny, minister edukacji Maryann Hanson ogłosiła, że wynik prac nad reformą edukacji w krajach MERCOSUR został przedstawiony w ten piątek podczas XLV Spotkania Ministrów i Minister Edukacji, które odbyło się w Caracas. Wenezuela sprawuje aktualnie prezydencję pro tempore w organizacji.
Na spotkanie, oprócz państw tworzących grupę (Brazylia, Paragwaj, Urugwaj, Argentyna, Wenezuela), zaproszone zostały także Kolumbia, Boliwia oraz Chile. Przedstawiciele Brazylii zaprezentowali inicjatywę stworzenia tzw. Uniwersytetu na Odległość, podczas gdy Boliwia ogłosiła XII edycję konkursu historyczno-literackiego “Ścieżki MERCOSUR” na rok 2014.
W trakcie spotkania Hanson zaproponowała program alfabetyzacji, połączony z systemem stypendiów. Wspomniała także o reaktywacji grupy roboczej, zajmującej się zróżnicowaniem społecznym, gospodarczym i kulturowym. Do skutku doszło także zebranie wspólnej komisji ds. zdrowia seksualnego i reprodukcji oraz sektora edukacji, która pracowała nad utworzeniem specjalnej jednostki o charakterze technicznym, zajmującej się edukacją wewnątrz sekretariatu MERCOSUR.
Koordynacyjna komisja regionalna ds. szkolnictwa wyższego zatwierdziła inicjatywę wenezuelską, która ma być wcielana w życie podczas pierwszego semestru 2014 roku. Jej przedmiotem będzie seminarium dotyczące pedagogicznej libertariańskiej myśli latynoamerykańskiej, na które zaproszone zostaną wszystkie kraje regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Państwa tworzące MERCOSUR pochwaliły postępy w pracach, które dotyczą rozwoju edukacji w regionie, a które nabrały tempa właśnie podczas wenezuelskiej prezydencji w bloku. Reprezentanci Boliwii przyznali, że dzięki wspólnym wysiłkom grupy postęp dotyczy nie tylko dziedziny edukacji, ale także poprawy warunków życia społeczności latynoamerykańskiej. Według delegacji kolumbijskiej, edukacja pełni niezwykłą rolę w procesie rozwoju państwa oraz wzmacnia poczucie jedności regionalnej.