Paragwaj: Asunción protestuje przeciwko korupcji

Tzw. “ruch oburzonych” dotarł do Paragwaju. W dniu 20 listopada 2013 roku mieszkańcy stolicy kraju wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko przymykaniu oka na korupcję na najwyższych szczeblach administracji. Paragwajski ruch oburzonych, nazwany od daty głównej manifestacji #20N, działa głównie w Internecie poprzez serwisy społecznościowe. W ten właśnie sposób zorganizowano środową demonstrację w Asunción. Mieszkańcy zablokowali miasto za pomocą swoich samochodów, motorów, rowerów, etc. Na znak protestu jednocześnie zabrzmiały klaksony ponad stu tysięcy pojazdów.

Akcja była bezpośrednią konsekwencją niepostawienia w stan oskarżenia jednego z paragwajskich polityków, Victora Bogado, oskarżonego m.in. o pranie brudnych pieniędzy i nepotyzm. Za politykiem wstawiło się 23 senatorów i to właśnie oni zostali najmocniej potępieni przez społeczeństwo paragwajskie. Sytuacja wydaje się poważna, a postępowanie rządzących krytykują nawet funkcjonariusze policji.

Członkowie ruchu #20N domagają się odwołania wspomnianych 23 senatorów, a oburzenie zaczyna udzielać się również w innych regionach kraju.

Źródło: http://www.elmundo.es/internacional/2013/11/22/528f231b61fd3d8f028b4585.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *