Meksykańska telenowela w Izbie Deputowanych

Środowa debata w Izbie Deputowanych w niczym nie przypominała normalnych obrad polityków. Okazało się, że kontrowersyjna reforma energetyczna, mimo że już przyjęta, wciąż wywołuje skrajne emocje. Dialog między deputowanymi najważniejszych partii Meksyku zamienił się w zniewagi i oszczerstwa, doszło do starć między częścią ustawodawców, nie zabrakło też intrygujących przebrań i striptizu na mównicy.

Spotkanie rozpoczęło się w środowe południe w audytorium Izby Deputowanych, które zostało tymczasowo zamienione w salę obrad po tym, jak deputowani z lewicy zajęli salę plenarną, aby zapobiec rozpoczęciu analizy kluczowej dla kraju reformy.

O świcie poseł z lewicowej Partii Rewolucji Demokratycznej (PRD), Antonio García Conejo, rozebrał się do samej bielizny, żeby zademonstrować kolegom, jak proponowana reforma okrada naród z zasobów energetycznych, oddając je prywatnemu kapitałowi. „Tak jak okradli naród prywatyzując Telefonię, tak okradają naród teraz…” – mówił, gdy niespodziewanie zaczął się rozbierać.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=g7ffJwHzSyQ&w=560&h=315]

„Nie wstydzę się, bo to samo robią oni. Zabrali i sprywatyzowali Telefonię. Gdzie są tego korzyści? To samo z koleją” – powtarzał polityk, zdejmując buty, koszulę i spodnie.

„Tylko to mi zostało, z tego mnie nie okradną, nie uda im się to” – dodał, gdy został jedynie w bieliźnie. Jego „wystąpieniu” towarzyszyły szydercze śmiechy prawicowych posłów, zajmujących pierwsze rzędy improwizowanej sali. Conejo oskarżył deputowanych z rządzącej Partii Rewolucji Instytucjonalnej (PRI) i konserwatywnej Partii Akcji Narodowej (PAN) o zdradę kraju. Tym właśnie jest dla niego sprywatyzowanie sektora energetycznego.

W pewnym momencie debaty polityk lewicy, Ricardo Monreal, wszedł na mównicę z termosem kawy, zapewniając, że chodzi o „kapsułę czasu”, w której chciałby umieścić nazwiska tych, którzy popierali inicjatywę przeprowadzenia reformy oraz listę niespełnionych obietnic prezydenta Enrique Peña Nieto.

Stwierdził, że „kapsuła” zostałaby otwarta w 2018 roku, po to, by Meksykanie mogli zdecydować, czy chcą „ponownie wybrać zdrajców, czy wolą odesłać ich do domów”. Politycy z lewicy oskarżyli kolegów z PRI i PAN o bycie „bandytami”, „zdrajcami”, „tchórzami”. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. „Nieodpowiedzialni”, „kłamliwi”, „populistyczni” i „nietolerancyjni” to tylko niektóre z użytych epitetów.

Jednak moment kulminacyjny nadszedł wraz ze starciem Karen Quirogi z PRD oraz Landy Berzunzy z PRI. Do sprzeczki doszło, gdy Quiroga próbowała dostać się do miejsca, w którym prezentowano zastrzeżenia do reformy, a Berzuena postanowiła jej to uniemożliwić.

Między kobietami doszło do rękoczynów, Quiroga uderzyła drugą posłankę w oko, powodując wewnętrzne uszkodzenie narządu. Kobieta natychmiast została przeniesiona do stanowiska służb medycznych w Sejmie, a stamtąd do szpitala. Kilka minut później Quiroga, ledwo powstrzymując się od płaczu, weszła na mównicę i oficjalnie przeprosiła koleżankę za zaistniałą sytuację.

Politycy z PRI przyznali, że Berzuena prawdopodobnie oskarży Quirogę o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. Po swoim krótkim wystąpieniu Karen Quiroga nie potrafiła się uspokoić i przestać płakać. W tym trudnym momencie mogła liczyć na wsparcie innej deputowanej, Malú Micher, która starała się ją pocieszyć.

Niektórzy politycy musieli użyć całej swojej wyobraźni i kreatywności, żeby przedostać się przez barykady przygotowane przez sympatyków lewicy, którzy postanowili zablokować wejście do budynku.

Deputowany PAN, Humberto Niño de Rivera, założył mundur policjanta tylko po to, by dostać się do Parlamentu. Zrobił sobie zdjęcie i opublikował je, korzystając z portalu Twitter, zamieszczając komentarz: „A tutaj wasz reprezentant przebrany za policjanta, żeby móc wejść do pracy. Niewiarygodne!”.

Inny polityk, który musiał ukrywać swoją tożsamość, to Ernesto Nuñez, z  PVEM (Partido Verde Ecologista de México – Ekologiczna Partia Zielonych Meksyku), który, aby wejść do budynku, powiedział protestującym, że jest lekarzem w Izbie Reprezentantów.

Źródła:

http://www.ultimahora.com/diputado-desnudo-golpes-e-insultos-debate-reforma-energetica-mexico-n749263.html

http://www.cnnexpansion.com/economia/2013/12/12/5-momentos-algidos-del-debate-energetico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *