Brazylia: ulewne deszcze

Lato w Brazylii zawsze wiązało się ze wzmożonymi opadami, jednak w ostatnim tygodniu można mówić już o prawdziwej klęsce żywiołowej. Ulewne deszcze spadły między innymi w stanach Rio de Janeiro oraz Bahía.

W Rio de Janeiro intensywne opady spowodowały śmierć przynajmniej dwóch osób i zamknięcie lotnisk. Oprócz tego, w środę nie działały pociągi, a dwa tysiące rodzin musiały opuścić miejsce zamieszkania. Policja odnotowała też kradzieże w zalanych sklepach i restauracjach. Władze poinformowały, że na zachodnią strefę miasta spadły aż 63 milimetry deszczu w zaledwie godzinę – dla porównania pozostałe strefy miasta zostały zalane aż 124 milimetrami opadów w tym samym czasie.

Foto: eltiempo.com
Foto: eltiempo.com

Jednym z miejsc, które ucierpiało w wyniku ulewy, jest stadion Maracanã, który w dużej części znalazł się pod wodą. Zalane zostały ławki, salony, gdzie odbywają się konferencje prasowe, miejsca dla VIP-ów, łazienki oraz wewnętrzne korytarze. Realizacja przebudowy stadionu na mistrzostwa świata, które rozpoczną się w czerwcu 2014 roku, stale napotyka na przeszkody. Według ekspertów, problemem nie są wyłącznie deszcze – chodzi także o teren, na którym stoi stadion. Znajduje się on poniżej poziomu morza oraz w sąsiedztwie kilku rzek.

Burmistrz Rio de Janeiro, Eduardo Paes, wystosował do mieszkańców apel o niewychodzenie z domów w związku z ogłoszeniem stanu wyjątkowego w mieście. Źle wygląda także sytuacja miasteczek w interiorze, zwłaszcza Nova Iguaçu i Japeri.

Foto: Rio de Janeiro - Cidade Maravilhosa, facebook.com
Foto: Rio de Janeiro – Cidade Maravilhosa, facebook.com

Również w stanie Bahía na północnym wschodzie kraju, deszcze wyrządziły wiele szkód. Jedenaście osób poniosło śmierć, zaś sześć nadal jest uważane za zaginione w związku z powodzią, która wystąpiła w mieście Lajedinho, oddalonym o 350 kilometrów od stolicy stanu, Salvadoru. Zniszczeniu uległo ponad 70 domów, zaś 200 osób ulokowano tymczasowo w budynkach szkolnych. W dwie godziny, w nocy z soboty na niedzielę, spadło 120 milimetrów wody, co równa się zwyczajowym dwumiesięcznym opadom w tym regionie.

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff zaproponowała pomoc rządu federalnego dla władz miast, które walczą ze skutkami ulewnego deszczu.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2013/12/131211.shtml

http://www.elheraldo.hn/Secciones-Principales/Mundo/Mueren-11-personas-y-seis-desaparecen-por-lluvias-en-Brasil

http://www.elcomercio.com/deportes/futbol/estadio_Maracana-Mundial_2014-Brasil_2014-Rio_de_Janeiro-futbol_0_1046295481.html

http://www.emol.com/noticias/internacional/2013/12/11/634430/brasil-rousseff-ofrece-ayuda-ante-estragos-causados-por-lluvias-en-rio.html

0 thoughts on “Brazylia: ulewne deszcze”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *