Meksykańscy dziennikarze mają dość życia w ciągłym strachu

Dane dotyczące zabójstw dziennikarzy w Meksyku nie pozostawiają złudzeń – osoby pracujące w tym zawodzie wciąż narażone są na bardzo wysokie ryzyko utraty zdrowia i życia. W latach 1992-2013 w Meksyku zamordowano 73 dziennikarzy i pracowników mediów, a w przypadku aż 88% zabójstw winni nie zostali ukarani; udało się wyjaśnić zaledwie 8% wszystkich zbrodni. W minioną niedzielę, 23 lutego, setki dziennikarzy z całego kraju protestowały przeciwko przemocy wobec tej grupy zawodowej i domagały się sprawiedliwości.

Impulsem było niedawne porwanie i zamordowanie Gregorio Jiméneza de la Cruz, reportera dziennika NotiSur, który zaginął 5 lutego, a 6 dni później został znaleziony martwy w gminie Las Choapas. Jego ciało spoczywało w grobie wraz z dwoma innymi ofiarami.

Członkowie wielu organizacji związanych z pracą w mediach wyszli na ulice miast, by zażądać wyjaśnienia sprawy śmierci Jiméneza. Według Prokuratora Generalnego, zabójstwo dziennikarza prawdopodobnie zleciła jego sąsiadka, która zapłaciła 20 000 pesos (około 1 100 euro) osobie, która podjęła się morderstwa.

Carmela Hernández, wdowa po reporterze, w wywiadzie dla CNNMexico powiedziała, że wierzy w powiązanie zabójstwa swojego męża z opublikowanym przez niego artykułem na temat morderstwa, które miało miejsce nieopodal baru należącego do sąsiadki.

Meksykańscy dziennikarze podkreślają niebezpieczeństwo, w którym żyją i pracują ich koledzy ze stanów Veracruz, Michoacán, Guerero i Coahuila. Uważają, że zawód dziennikarza w Meksyku jest jednym z najbardziej niebezpiecznych.

Podczas manifestacji dziennikarze oskarżyli rząd o brak walki z nieudolnym systemem ścigania przestępców, podkreślając, że przypadek ich zamordowanego kolegi jest jednym z wielu.

W stolicy Meksyku protestujący odczytali postulat; wśród jego najważniejszych punktów znalazły się żądania:

  • Zagwarantowania wolności słowa przez prezydenta Enrique Peña Nieto;
  • Wyjaśnienia morderstwa reportera Gregorio Jiméneza przez Prokuratora Generalnego Republiki i sąd federalny;
  • Wyjaśnienia toku dochodzeń w sprawie zabójstw dziennikarzy przez prokuratora Jesúsa Murillo Karama i prokuratora zajmującego się sprawami ataków na dziennikarzy;
  • Zrestrukturyzowania państwowej prokuratury do spraw ataków na dziennikarzy przez gubernatora Veracruz, Javiera Duarte.

Źródła:

http://www.animalpolitico.com/2014/02/prensa-disparen-periodistas-protestan-contra-la-impunidad/#axzz2uF9tdbib

http://mexico.cnn.com/nacional/2014/02/23/periodistas-piden-fin-a-la-impunidad-en-los-asesinatos-de-colegas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *