Meksyk: strategia walki z przestępczością postrzegana jako mało skuteczna

„El Universal” opublikował wyniki Kwartalnego Narodowego Badania Opinii Publicznej. Otrzymane rezultaty dowodzą, że większość Meksykanów nie jest zadowolona ze strategii walki z przestępczością zorganizowaną, jednej z najważniejszych kwestii prezydentury Enrique Peña Nieto.

Ponad 40% obywateli uważa, że prowadzona przez Peña Nieto polityka jest nieskuteczna. Jednocześnie, liczba osób podkreślających znaczenie problemu braku bezpieczeństwa zmalała w porównaniu z poprzednią ankietą (49%).

Co ciekawe, specjaliści podkreślają, że nie jest to skutek działań władz, lecz efekt zmiany oficjalnego dyskursu rządu, który w mediach stara się rzadziej nawiązywać do tego tematu. Warto wspomnieć, że poprzedni prezydent, Felipe Calderón, odwoływał się do kwestii bezpieczeństwa w prawie każdym wystąpieniu publicznym.

Duża część społeczeństwa twierdzi, że w kraju tak naprawdę nie istnieje żadna strategia walki z kryminalistami. Często przytacza się przy tej okazji przykłady odkrywanych masowych grobów, które wzbudzają kilkudniowe zainteresowanie mediów, ale nie prowokują konkretnych działań polityków.

Z ankiety wynika również, że najbezpieczniej czują się obywatele zamieszkujący Jukatan i Dystrykt Federalny, natomiast za najbardziej zagrożonych uważa się mieszkańców stanów Michoacán, Chihuahua, Tamaulipas i Guerrero.

W badaniu znalazło się także pytanie o to, kto w Meksyku może być szpiegowany przez rząd. Najczęściej udzielaną odpowiedzią były partie opozycyjne (61%). Ponad 50% Meksykanów sądzi, że taką grupą są dziennikarze, a 51% wymienia handlarzy narkotykami.

Źródła:

http://www.eluniversal.com.mx/nacion-mexico/2013/encuesta-ven-poco-efectiva-la-estrategia-de-seguridad-971598.html

http://www.eluniversal.com.mx/nacion-mexico/2013/impreso/disminuye-la-percepcion-de-inseguridad-en-el-pais-211486.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *