Wenezuela i Paragwaj najbardziej skorumpowanymi państwami Ameryki Łacińskiej

Wenezuela i Paragwaj po raz kolejny znalazły się w czołówce najbardziej skorumpowanych krajów Ameryki Łacińskiej. Państwami o największej przejrzystości finansowej są natomiast Chile i Urugwaj – wynika z raportu niemieckiej organizacji pozarządowej Transparency International (TI).

Tegoroczna edycja publikowanego od 1995 roku przez TI Indeksu Percepcji Korupcji (CPI) wykazała względną stabilność wyników w skali regionu. Wyjątkiem są jednak kraje Ameryki Środkowej, które uzyskały w bieżącym roku wyraźnie słabsze oceny. Według Alejandro Salasa, dyrektora TI na kraje amerykańskie, do wyniku przyczyniły się działające na tym obszarze grupy przestępcze, które “potrzebują korupcji do przemytu narkotyków, broni i ludzi”. Największy wzrost korupcji odnotowano w tym roku właśnie w Gwatemali, Panamie, Hondurasie i na Dominikanie.

W skali od 0 (największa korupcja) do 100 (największa przejrzystość) najlepsze wyniki spośród państw Ameryki Łacińskiej uzyskały Urugwaj (73) i Chile (71). Dalej w zestawieniu pojawiają się: Portoryko (62), Kostaryka (53), Kuba (46) i Brazylia (42).

Latynoamerykańskie kraje, którym przyznano w tym roku mniej niż 40 punktów w klasyfikacji CPI to: Peru (38), Salwador (38) Kolumbia (36), Ekwador (36), Panama (35), Argentyna (34), Boliwia (34) i Meksyk (34).

Zestawienie zamykają natomiast: Wenezuela (20), Paragwaj (24), Honduras (26), Nikaragua (28), Gwatemala (29) i Dominikana (29).

Brazylia i Meksyk, państwa o największym potencjale gospodarczym w regionie, utknęły w “martwym punkcie”. Salas wierzy, że w przypadku Brazylii – dzięki m.in. implementacji prawa regulującego dostęp do informacji publicznej i protestom społecznym – wskaźnik CPI ma w najbliższych latach szansę na wzrost. Mimo tego, ekspert wyraża zaniepokojenie zastojem w walce z korupcją w tych dwóch krajach.

Ekwador, pomimo słabego wyniku, odnotował największy wzrost wskaźnika CPI. Dzięki narodowemu planowi walki z korupcją i podniesieniu wynagrodzeń policjantów, państwo cieszyć się może wynikiem lepszym od zeszłorocznego o 4 punkty.

Według TI wyniki raportu są niepokojące – ponad dwóch trzecich z 177 sklasyfikowanych państw nie można uznać za przejrzyste finansowo. Walka z korupcją w sektorze publicznym jest jednym z największych wyzwań współczesnego świata, a problemem jest przede wszystkim wyeliminowanie jej z partii politycznych, policji i wymiaru sprawiedliwości – informują eksperci.

Przy okazji publikacji raportu, niemiecka organizacja wezwała społeczność międzynarodową do wspólnego działania przeciw przestępstwom gospodarczym, a przede wszystkim przeciwko praniu pieniędzy.

Źródło:

http://www.americaeconomia.com/node/106185

0 thoughts on “Wenezuela i Paragwaj najbardziej skorumpowanymi państwami Ameryki Łacińskiej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *