Meksyk: Przywódca kartelu Los Zetas zatrzymany

Poranek 4 marca 2015 roku przyniósł kolejny sukces w walce z przestępczością w Meksyku. Przed 5 rano lokalnego czasu został zatrzymany Omar Treviño, przywódca Los Zetas – jednego z największych karteli w kraju. Mężczyzna znany jako „Z-42” znajdował się w rezydencji w San Pedro Garza García w stanie Nuevo León na północy Meksyku.

Co ciekawe, Treviño przebywał w miejscowości uznawanej za jedną z najbezpieczniejszych w regionie. Miasto, które wybrał na swoją kryjówkę, stało się symbolem rozwoju ekonomicznego, społecznego i przemysłowego. Notuje się tam najniższe w Meksyku wskaźniki kradzieży samochodów, zabójstw i porwań. Należy jednak dodać, że San Pedro Garza García jest raczej wyjątkiem od smutnej rzeczywistości – sam stan Nuevo León zaliczany jest do najbardziej dotkniętych przestępczością w kraju.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez policję mediom, Treviño zamieszkiwał bogato urządzony budynek. Zatrzymania mężczyzny nie utrudniła nieliczna ochrona, ograniczona prawdopodobnie w celu uniknięcia podejrzeń otoczenia. Zakończona sukcesem operacja ujęcia lidera Los Zetas została przeprowadzona wspólnie przez siły wojskowe, marynarki oraz policję.

O samym zatrzymanym wciąż wiadomo bardzo niewiele. Udało się ustalić jego prawdziwą datę urodzenia – okazało się, że ma 38 lat, a nie 40, jak wcześniej sądzono. Treviño został przywódcą kartelu po tym, jak w lipcu 2013 roku zatrzymano jego brata, Miguela Ángela (znanego jako „Z-40”), ówcześnie pełniącego funkcję lidera.

Treviño słynął z okrucieństwa. To cecha wyróżniająca kartel, któremu przewodził. W 2010 roku Los Zetas oddzielił się od Cartel del Golfo i stał się niezależnie działającą grupą. Od tego momentu o kartelu mówiło się coraz częściej. Przyczyną była brutalność i bezwzględność w stosunku do nieprzyjaciół tego ugrupowania. Jedną z okrutniejszych metod stosowanych przez kartel stała się dekapitacja zatrzymanych wrogów (nieobca także innym meksykańskim kartelom).

Aresztowany lider został oskarżony między innymi o działalność przestępczą, stosowanie tortur, pranie brudnych pieniędzy oraz zabójstwa migrantów. Zatrzymanie Omara Treviño to kolejny w tym roku sukces meksykańskich służb bezpieczeństwa. Kilka dni wcześniej ujęto jednego z najgroźniejszych bossów narkotykowych, przywódcę kartelu Caballeros Templarios, Servando Gómeza, znanego jako „la Tuta”.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/201i5/03/150305_mexico_olo mar_trevino_z42_vida_caida_jcps

http://noticias.univision.com/article/2261943/2015-03-04/mexico/noticias/cae-en-nuevo-leon-mexico-el-lider-del-cartel-de-los-zetas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *