Pojawiła się szansa na uratowanie krytycznie zagrożonego morświna kalifornijskiego, zwanego też vaquita (krówka). Jest to gatunek ssaka z rodziny morświnowatych, najmniejszym z delfinów i jednym z mniejszych waleni. Gatunek rzadki, uważany za najbardziej zagrożonego wyginięciem przedstawiciela rodziny, zasiedlający płytkie wody przybrzeżne w północnej części Zatoki Kalifornijskiej.
Naukowcy potwierdzili, że największym zagrożeniem dla tego ssaka są sieci skrzelowe, w które zwierzęta przypadkowo wpadają i się duszą. Sieci skrzelowe to sieci denne ustawione pionowo i obciążone ciężarkami. Często ciągną się na kilka kilometrów. W Zatoce Kalifornijskiej używane są do nielegalnych połowów ryb z innego zagrożonego gatunku – totoab. Przy okazji łapią się w nie morświny kalifornijskie.
W ostatnim raporcie opublikowanym przez Międzynarodowy Komitet ds. ochrony morświna kalifornijskiego (CIRVA) badacze alarmują, że liczebność morświna jest krytycznie niska, w 2016 roku wynosiła 60 osobników, a 2017 zaobserwowano spadek do około 30. Światowy Fundusz na rzecz Przyrody WWF zakwalifikował tę sytuację jako „dramatyczną” i wystosował apel do rządu meksykańskiego o wniesienie natychmiastowego zakazu wszelkich połowów w obrębie siedliska tego gatunku morświna i zapewnienie skutecznego monitorowania w celu uratowania go przed zagładą, która wydaje się przesądzona.
Plan awaryjny, przedstawiony rządowi Meksyku przez grupę specjalistów z Międzynarodowego Komitetu na rzecz odratowania Morświna Kalifornijskiego (CIRVA) zakłada schwytanie paru osobników i umieszczenie w morskiej zagrodzie, gdzie mogłyby się rozmnożyć, oraz umożliwi zebranie materiału genetycznego do celów kriokonserwacyjnych.
Wiadomość o krytycznym stanie Vaquita dotarła do amerykańskiego aktora, znanego z szerokich działań na rzecz ochrony środowiska, Leonardo DiCaprio, który poprzez swoje konto na Instagramie zaapelował do meksykańskiego rządu o zaangażowanie na rzecz ratowania zagrożonego ssaka. Odpowiedź nadeszła niemal natychmiast od prezydenta Enrique Peña Nieto, który zaprosił aktora i organizację WWF do współpracy.
Prezydent Meksyku, za pośrednictwem konta Twitter, poinformował także, że w lutym 2015 roku udało się wyeliminować główną przyczynę śmierci przedstawicieli tego gatunku, jakim jest połów krewetek. Dodał, że Marynarka Wojenna wysłała ponad 300 jednostek, 15 łodzi i samolotów bezzałogowych do nadzoru tego terytorium.
Rząd Meksyku powziął wszelkie działania, robi to, co powinno być zrobione przed wieloma laty na rzecz ocalenia vaquity.
– napisał prezydent Meksyku.
W obliczu zbliżającego się niebezpieczeństwa wyginięcia morświna, grupa artystów i dziennikarzy zebrała się w jednym celu: zebrać fundusze, aby namalować mural w porcie w San Felipe w Baja California, dzięki temu stać się być częścią zmian w świadomości ludzi oraz działań mających na celu uratować miasto, przywrócić turystykę, porzucić sieci rybackie i stać się prawdziwym sanktuarium morświna kalifornijskiego.
Źródło zdjęcia głównego: WikiMedia Commons/Paula Olson, NOAA
Źródła:
http://expansion.mx/nacional/2017/05/11/pena-nieto-responde-a-dicaprio-sobre-la-conservacion-de-la-vaquita-marina
https://www.mexicodesconocido.com.mx/los-murales-con-los-que-se-quiere-salvar-la-vaquita-marina.html
http://internacional.elpais.com/internacional/2017/02/07/mexico/1486493754_286715.html
http://expansion.mx/tendencias/2017/05/11/dicaprio-se-dirige-a-los-mexicanos-para-que-le-pidan-algo-a-pena-nieto
http://d2ouvy59p0dg6k.cloudfront.net/downloads/reporte_vaquita_wwf_2017.pdf