Meksyk jako 1. zatwierdza szczepionkę przeciw dendze

W środę 9 grudnia meksykańskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dopuszczeniu do użytku pierwszej na świecie szczepionki przeciwko dendze.

Badania przeprowadzone na grupie 40 tysięcy osób z 15 państw udowodniły, że rozwiązanie to jest bezpieczne i skuteczne. Jest to moment przełomowy, gdyż, według danych Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie 390 milionów osób zaraża się wirusem dengi, z czego 100 milionów stanowią przypadki ciężkie. Główne objawy choroby to silny ból stawów i mięśni, wysoka gorączka, mdłości, wysypka czy też zapalenie węzłów chłonnych. Wirus przenoszony jest przez pewne gatunki komarów.

W samym Meksyku w ubiegłym roku zanotowano ponad 32 tysiące zakażeń. Na razie pozwolenie władz na stosowanie szczepionki dotyczy jedynie ludności między 9 a 45 rokiem życia, zamieszkującej obszary endemicznego występowania dengi. Nową regulacją nie zostały więc objęte dzieci ani turyści odwiedzający tereny podwyższonego ryzyka. Francuski koncern farmaceutyczny Sanofi, który opracował recepturę szczepionki, zapewnia jednak, że do końca roku planuje wystąpić o pozwolenia na sprzedaż preparatu w 20 krajach.

Reprezentujący Sanofi Guillaume Leroy poinformował, że na tym etapie szczepionka działa poprzez wzmocnienie odporności wśród pacjentów, którzy byli już narażeni na zachorowanie. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie ona skuteczna dla turystów. Meksykańscy eksperci oceniają, że dzięki wprowadzeniu szczepionki do obiegu możliwe będzie zapobieganie ponad 8 tysiącom hospitalizacji i 104 zgonom rocznie.

Źródło: http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/12/151209_mexico_salud_primera_vacuna_dengue_jp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *