Meksyk: byli gubernatorzy PRI w areszcie

Javier Duarte de Ochoa, b. gubernator meksykańskiego stanu Veracruz został aresztowany w sobotę w Panajachel w Gwatemali.

Zdarzenie miało miejsce w recepcji ekskluzywnego hotelu La Riviera de Atitlán ok. godziny 20 czasu lokalnego. W operacji brali udział funkcjonariusze gwatemalskiej policji oraz meksykańskiej policji federalnej, a także agenci Prokuratury Generalnej Republiki Meksyku i Interpolu.

W październiku na Duarte został wydany międzynarodowy nakaz aresztowania za korupcję na olbrzymią skalę i nadużywanie władzy. Został również oskarżony o udział w przestępczości zorganizowanej. Teraz osadzony w więzieniu Matamoros czeka na ekstradycję do Meksyku.

Javier Duarte był członkiem Partii Instytucjonalno-Rewolucyjnej (PRI) mianowanym na gubernatora przez prezydenta Enrique Peña Nieto. W ubiegłym roku zakończyła się jego sześcioletnia kadencja, a urząd przejęła partia opozycyjna.

Aresztowanie miało miejsce w tym samym tygodniu, co zatrzymanie we Florencji byłego gubernatora stanu Tamaulipas, Tomasa Yarringtona, również należącego do PRI, który przez prawie pięć lat był poszukiwany jako zbieg przez władze Meksyku. Stawiane są mu te same zarzuty, co byłemu gubernatorowi Veracruz. Oprócz tego rząd USA oskarża go o przemyt narkotyków.

Trwają też poszukiwania Cesara Duarte, byłego gubernatora stanu Chihuahua. Jest on oskarżony o te same przestępstwa co wyżej wymienieni. Również należy do PRI.

Źródła:

http://www.soy502.com/articulo/arrestan-panajachel-javier-duarte-mas-buscado-mexico-930

http://internacional.elpais.com/internacional/2017/04/16/actualidad/1492357659_274491.html

http://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-39558487

http://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-39612622

http://www.sopitas.com/743502-javier-duarte-captura/

http://aristeguinoticias.com/1704/mexico/no-veo-algun-indicio-de-una-entrega-pactada-de-duarte-policia-de-guatemala/

http://www.eluniversal.com.mx/articulo/nacion/seguridad/2017/04/16/ingresa-javier-duarte-penal-guatemalteco-en-espera-de

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *