Droga krzyżowa przez Meksyk

9 kwietnia br. ruszyła po raz kolejny Droga Krzyżowa Migrantów (hiszp. Vía Crucis Migrante). Dziesiątki (nie)legalnych migrantów z Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru i Nikaragui przekroczyły rzekę Suchiate wyznaczającą południową granicę Meksyku. Ich celem jest oddalona o ok. 3500 kilometrów Tijuana. Maszerują w imieniu tych, którzy stracili życie lub „zostali zaginieni” (hiszp. desaparecidos) na szlaku prowadzącym do Stanów Zjednoczonych.

Niejednokrotnie uciekają przed prześladowaniami, ekstremalną przemocą i skrajną biedą. Większość z nich doświadczyła brutalności i niewyobrażalnego okrucieństwa na trasie do „Wielkiego Brata”. Komisja Meksykańska ds. Pomocy Uchodźcom (hiszp. Comisón Mexicana de Ayuda a Refugiados) bardzo często odmawia im azylu lub pozwolenia na pobyt na terenie kraju. Organizatorzy chcą nagłośnić przypadki łamania praw człowieka przez państwowe instytucje meksykańskie oraz urząd migracyjny.

Trasa karawany prowadzi przez kluczowe punkty na szlaku migracyjnym, między innymi trasę pociągu La Bestia i ośrodki dla uchodźców oraz La Patrona w Veracruz. Jednym z organizatorów tej niezwykłej drogi krzyżowej jest kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla, ksiądz Alejandro Solalinde.

fot. Tres Punto Cero
Foto: Tres Punto Cero

Więcej informacji oraz obecne położenie karawany można znaleźć za pomocą #ViacrucisMigrante.

Źródło zdjęcia głównego: crónica.com.mx

Źródła:

http://www.eluniversal.com.mx/articulo/estados/2017/04/10/inicia-viacrucis-del-migrante-mexico-no-da-refugio-acusan

http://www.latribuna.hn/2017/04/16/via-crucis-los-migrantes-refugiados-mexico/

http://www.cronica.com.mx/notas/2017/1018499.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *