Meksyk: 11 studentów wypuszczonych na wolność

Foto: http://www.telesurtv.net
Foto: telesurtv.net

Sąd rejonowy mieszczący się w mieście Xalapa, stolicy stanu Veracruz, podjął decyzję o wypuszczeniu na wolność 11 studentów zatrzymanych przez policję 20 listopada br. podczas pokojowych demonstracji w centrum Meksyku. Wśród zatrzymanych znajdował się również obywatel Chile.

Na zwolnienie 11 demonstrantów bezpośredni wpływ miał brak dowodów w postępowaniu. Prowadzący sprawę karną sędzia uznał, że nie ma żadnych dowodów na to, że studenci działali w konspiracji, wzięli udział w buncie oraz usiłowali dokonać zabójstwa, jak twierdził rząd.

Studenci zostali aresztowani przez grupę grenadierów, którzy 20 listopada br. otoczyli demonstrujących Meksykanów podczas pokojowej manifestacji solidarności z rodzinami studentów z Ayotzinapy. Natychmiast po zatrzymaniu przewieziono ich do więzień o zaostrzonym rygorze w stanach Veracruz oraz Nayarit. Kontaktu z zatrzymanymi odmówiono zarówno ich rodzinom, jak i prawnikom.

Skandal odbił się echem w międzynarodowej prasie, powodując lawinę petycji i protestów żądających uwolnienia zatrzymanych.

Rodziny aresztowanych demonstrantów twierdzą również, że wielu z nich zostało pobitych przez służby bezpieczeństwa. Na brutalność policji skarżyli się również inni uczestniczy marszu, którym udało się uciec z głównego placu.

Pełna lista zatrzymanych studentów: Roberto César Jasso del Ángel, Ramón Domínguez Patlán, Hugo Bautista Hernández, Atzin Andrade González, Juan Daniel López Ávila, Laurence Maxwell Ilabaca, Luis Carlos Pichardo Moreno, Francisco García Martínez, Hillary Analí González Olguín, Lilian Garduño Ortega lub Liliana Garduño Ortega oraz Tania Damián Rojas lub Tania Ivonne Damián Rojas.

Źródło: http://www.proceso.com.mx/?p=389336

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *