Bożonarodzeniowa choinka stanęła w Rio de Janeiro

Wczoraj o godz. 20:00, jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia, odbyła się w Rio de Janeiro inauguracja świątecznej choinki, która zgodnie z tradycją stanęła nad Lagoa Rodrigo de Freitas. Ten symboliczny dla mieszkańców Rio i coraz bardziej znany na świecie element Świąt miał w tym roku już swoją dziewiętnastą edycję. Największe na świecie bożonarodzeniowe drzewko unoszące się na powierzchni wody ma 85 metrów wysokości, co odpowiada 28-piętrowemu budynkowi, i waży, bagatela, 542 tony.

arvore_vale
Źródło: g1.globo.com

Uroczystości odbyły się pod hasłem „Święta pełne światła”. Nie bez powodu do oświetlenia scenografii zostało użytych ponad 3 miliony lampek choinkowych usytuowanych na 120 kilometrach łańcucha oraz 100 reflektorów LED. Dźwięk dzwonków wytworzony został przez elektryczny karylion sprowadzony z Włoch.

Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje i muzyczne show, w którym wystąpili m.in. piosenkarka Simone, chór Fundação Bradesco i orkiestra symfoniczna z Barra Mansa. W spektakl zaangażowanych zostało łącznie 1200 osób, w tym technicy i artyści. Na uroczystość przybyły tłumy „cariocas”, dlatego zdecydowano się na zmianę organizacji ruchu i uruchomienie specjalnego autobusu, który kursował między Copacabaną a Lagoą.

Świąteczna choinka będzie górowała nad Lagoą ponad miesiąc – do 6 stycznia 2015, kiedy to zostanie oficjalnie zdemontowana. W tym czasie mieszkańcy i odwiedzający Rio mogą podziwiać oświetlone drzewko codziennie od godz. 19:30 do 2:00 w nocy. W piątki i soboty godziny odwiedzin zostaną przedłużone aż do 3:00.

Marta Jarzyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *