Mario Vargas Llosa o Wenezueli

Tradycyjnie już peruwiański noblista, Mario Vargas Llosa, postanowił dorzucić swoje trzy grosze do dyskusji na temat kryzysu w Wenezueli. Tym razem postawił dość kontrowersyjną tezę – kraj rządzony przez prezydenta Nicolása Maduro nie jest już demokracją, zaś Ameryka Łacińska powinna była interweniować, zamiast utrzymywać neutralność wobec protestów.

W swojej wypowiedzi noblista podkreślił, że sytuacja gospodarcza w Wenezueli jest krytyczna, zaś cenzura nie jest potrzebna, gdyż gazety z własnej woli ograniczają liczbę stron w każdym kolejnym numerze z uwagi na brak papieru. Mario Vargas Llosa zauważył też, że kraj ten znajduje się aktualnie w stanie “swobodnego spadania”.

Jakie rady ma ów sławny Peruwiańczyk dla prezydenta Maduro? Przede wszystkim, władze wenezuelskie powinny wprowadzić w życie politykę gospodarczą, która zatrzyma narastający kryzys. Dodatkowo, sam konflikt powinien zostać rozwiązany pokojowo, choć, jak zauważył noblista, nie ma na to zbyt dużych szans.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/mario-vargas-llosa-venezuela-va-en-caida-libre

2 thoughts on “Mario Vargas Llosa o Wenezueli”

  1. “kraj rządzony przez prezydenta Nicolása Maduro nie jest już demokracją” – to ma byc kontrowersyjna teza???

    1. Cóż. Nie można powiedzieć, żeby była sprawnie działającą demokracją, ale nadal rządzą władze wybrane w niesfalszowanych, cyklicznych wyborach.tyle samo osób popiera rząd, co go krytykuje. To b. trudna sytuacja i nic nie jest czarne lub białe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *