Książka, czy serial? Meksykanie coraz częściej wybierają telewizję

wikimedia.com
Foto: wikimedia.org

Dzisiaj obchodzimy kolejny światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, święto ustanowione przez UNESCO w 1995 r. w celu promowania czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej. Okazuje się, że wśród mieszkańców niektórych państw świata coraz trudniej znaleźć prawdziwych bibliofilów. Jednym z takich miejsc jest Meksyk, który według danych opublikowanych przez UNESCO zajmuje 107. (przedostatnie!) miejsce w rankingu narodów według średniej liczby książek czytanych rocznie przez obywateli.

Przeciętny mieszkaniec Meksyku w ciągu dwunastu miesięcy czyta zaledwie 2,8 książki. Przyczyny tak niskiego wyniku upatruje się między innymi w ograniczonym dostępie do bibliotek publicznych, przypadających średnio na 15 000 osób. Według ankiety przeprowadzonej dwa lata temu, 61% mieszkańców Meksyku w wieku 12-17 lat nie sięga po książki z braku czasu, aż 48% nigdy nie było w bibliotece. Jednakże coraz rzadziej oddają się lekturze nie tylko młodzi Meksykanie. 35% wszystkich obywateli nigdy nie przeczytało w całości żadnej książki, jedynie 12% poświęca czas wolny na lekturę, prawie połowa (42%) wybiera telewizję.

Warto zaznaczyć, że mimo, iż Meksykanie statystycznie nie czytają zbyt wielu książek, czas, który poświęcają na lekturę sytuuje ich w pierwszej trzydziestce na świecie. Tygodniowo Meksykanie poświęcają na czytanie średnio 5 godzin i 30 minut, zajmując tym samym 24. miejsce. Najwięcej czytają mieszkańcy Indii – przeciętnie 10 godzin i 42 minuty.

Inne państwa Iberoameryki, które znalazły się w trzydziestce to Wenezuela (miejsce 14., 6:24h), Argentyna (miejsce 18., 5:54h) i Brazylia (27. miejsce, 5:12h). Polska z wynikiem 6:30h zajęła 13. miejsce.

Źródła:

Which Country Reads the Most?


http://www.jornada.unam.mx/2014/04/23/sociedad/035n2soc
http://mentalfloss.com/article/55344/which-country-reads-most

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *