Manifestacje podczas obchodów Dnia Indian

„Dziś jest 19 kwietnia i przyszliśmy tu, ponieważ tu jest nasz dom. Zawsze był i zawsze będzie. Nic nam tego nie odbierze. Stan (Rio de Janeiro) próbował wymazać 514 lat historii, lecz my jesteśmy tu by potwierdzić, że dziedzictwo Indian musi być chronione” – powiedział Urutau José Guajajara 19 kwietnia br., który pojawił się z grupą ok. 40 osób przed opuszczonym  budynkiem muzeum Indian w Rio de Janeiro, by upomnieć się o prawa społeczności indiańskich.

Gmach funkcjonował jako muzeum w latach 1910-1978, po czym wraz z końcem działalności muzeum popadł w ruinę i zapomnienie. W 2006 roku grupa Indian zajęła opuszczony budynek, który od tego dnia znany był jako „Aldeia Maracanã”.

W 2012 roku w ramach przygotowań do mistrzostw świata w piłce nożnej oraz igrzysk olimpijskich Rio 2016 budynek został przeznaczony do rozbiórki, w związku z czym 15 marca zeszłego roku policja siłą usunęła jego mieszkańców. Dzisiejsza manifestacja stała pod znakiem tradycyjnych obrzędów, zdobienia ciała, rytualnych tańców oraz licznych elementów kultury indiańskiej. Mimo prób, zebranym nie udało się ponownie zająć budynku muzeum, strzeżonego przez policję.

Problem współżycia etnicznych mieszkańców Brazylii oraz ludności napływowej mimo ponad 500-letniej historii wciąż nie znajduje rozwiązania.

Artykuły poświęcone tej kwestii:

Źródło: http://www.jb.com.br/rio/noticias/2014/04/19/o-estado-do-rio-tentou-apagar-a-memoria-de-514-anos-diz-guajajara/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *