Maduro pełen nadziei przed szczytem CELAC

Przed zaplanowanym na wtorek i środę spotkaniem szefów państw i rządów w ramach szczytu CELAC w Hawanie, prezydent Wenezueli Nicolás Maduro zapewniał, że wydarzenie to przejdzie do historii jako wielki krok ku konsolidacji organizacji. Prezydent przybył na szczyt wraz ze swoją małżonką, Cilią Flores.

Według Maduro, szczyt w Hawanie będzie znaczącym wydarzeniem, dlatego też, jak sam określił, „bardzo zmotywowany” udaje się na Kubę. „Przybyliśmy skromnie i pokornie, aby ofiarować pomoc rządu i narodu wenezuelskiego temu ogromnemu krokowi, który postawimy w Hawanie, aby umocnić ścieżkę CELAC” – zadeklarował prezydent podczas powitania na kubańskim lotnisku „José Martí”.

Wenezuela przy okazji szczytu przypomniała, że to właśnie zmarły w 2013 roku wenezuelski przywódca, Hugo Chávez, dał impuls do stworzenia CELAC. Sama organizacja powstała w 2011 roku w Caracas, podobnie jak inne projekty powiązane z rządem wenezuelskim – ALBA czy Petrocaribe.

Jednym z wenezuelskich pomysłów jest przedstawienie propozycji na forum CELAC, aby terytoria należące do organizacji zadeklarowały „wolność od kolonii”. Dodatkową kwestią jest dołączenie Portoryko do CELAC w charakterze pełnoprawnego członka. Konsekwencje takiej decyzji mogą być poważne, gdyż Portoryko należy do Stanów Zjednoczonych, choć nie jest ono jednym ze stanów, a jedynie terytorium zorganizowanym nieinkorporowanym. Jednak Wenezuela od dłuższego czasu aktywnie wspiera niepodległościowe aspiracje Portoryko.

Podczas spotkania w Hawanie Kuba przekaże Kostaryce prezydencję pro tempore w CELAC. Przewiduje się też podpisanie „Deklaracji z Hawany” i „Planu Działania” organizacji na rok 2014.

Wśród przywódców przybyłych na Kubę jest także prezydent Argentyny Cristina Fernández de Kirchner, prezydent Brazylii Dilma Rousseff, prezydent Haiti Michel Martelly i prezydent Boliwii Evo Morales.

Do CELAC – Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów – należą 33 państwa regionu. Do udziału w bloku nie zaproszono USA i Kanady, przez co organizacja ta postrzegana jest jako opozycyjna wobec OPA – Organizacji Państw Amerykańskich, do której należą także kraje Ameryki Północnej.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/maduro-augura-paso-enorme-de-la-celac-en-la-cumbre-de-la-habana

0 thoughts on “Maduro pełen nadziei przed szczytem CELAC”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *