Legalizacja marihuany w Urugwaju: prawdy i mity

10 grudnia 2013 roku to data, która niewątpliwie przejdzie do historii Urugwaju. Tego dnia kraj ten stał się pierwszym na świecie, który nie tylko zalegalizował produkcję, dystrybucję i sprzedaż marihuany, ale i przekazał w ręce państwa kontrolę nad tymi działaniami.

Po kilkunastu miesiącach burzliwych debat, jedno z najmniejszych państw Ameryki Łacińskiej przyjęło prawo, które wciąż wzbudza kontrowersje na całym świecie. Na czym tak naprawdę polega „eksperyment” prezydenta Mujiki?

Nadzór państwa

Kontrolę nad regulacją przywozu, produkcji, nabywania, składowania, wprowadzania do obrotu i dystrybucji marihuany i jej pochodnych przejmuje państwo. Zostanie utworzony specjalny instytut podlegający Ministerstwu Zdrowia; będzie odpowiedzialny za wydawanie pozwoleń na posiadanie narkotyku i kontrolowanie jego obecności na rynku.

Kto będzie mógł legalnie posiadać marihuanę?

Zarejestrowani konsumenci powyżej 18. roku życia będą mogli nabyć marihuanę w autoryzowanych aptekach. Miesięcznie maksymalnie będzie to 40 gramów. Możliwość zarejestrowania się dotyczy jedynie obywateli Urugwaju, turyści nie będą mogli skorzystać z takich uprawnień.

Oprócz tego dopuszczalna będzie prywatna hodowla (do sześciu roślin i 480 gramów na uprawy roczne) oraz zakładanie członkowskich klubów upraw (minimum 15, maksimum 45 członków, z proporcjonalną liczbą roślin nie wyższą niż 99). Legalne będzie także uprawianie marihuany w celach naukowych i medycznych, za specjalnym zezwoleniem.

Kwestie problematyczne

Wiele spraw wciąż pozostaje niejasnych, jedną nich jest brak konkretnej odpowiedzi na pytanie, kto będzie mógł uzyskać licencję na masową produkcję narkotyku. Przewiduje się uprawę około 25 ton marihuany rocznie, według szacunków rządowych jest to ilość obecnie spożywana na czarnym rynku.

Nie wiadomo, ile będzie kosztowała legalna marihuana. Politycy zapewniają, że chcą walczyć z kartelami narkotykowymi, dlatego prawdopodobnie zaproponują ceny zbliżone do tych oferowanych nielegalnie (na przykład około 1 dolara za gram).

Wiele państw wyraziło niepokój spowodowany wprowadzeniem nowego prawa w Urugwaju. Prezydent Mujica zapewnia, że legalizacja marihuany nie spowoduje wzrostu konsumpcji, a spożycie to zostanie jedynie uregulowane.

Co ciekawe, według sondażu przeprowadzonego przez firmę „Equipos Consultores”, 58% Urugwajczyków sprzeciwia się legalizacji narkotyków, popiera ją jedynie 21% obywateli.

Raymond Yans, przewodniczący Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających podlegającego ONZ wyraził ubolewania z powodu zatwierdzenia przez Urugwaj nowego prawa. Yans podkreślił, że państwo to podpisało międzynarodowe konwencje w sprawie narkotyków i nie wzięło pod uwagę negatywnego wpływu ich legalizacji na społeczeństwo.

„Decyzja prezydenta Urugwaju ignoruje niekorzystny wpływ (narkotyku) na zdrowie, a badania naukowe potwierdzają, że marihuana jest substancją uzależniającą, powodującą poważne konsekwencje zdrowotne “.

Źródła:

http://www.americaeconomia.com/node/106837

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2013/08/130801_uruguay_ley_marihuana_claves_aplicacion_jp.shtml

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2013/12/131210_ultnot_uruguay_marihuana_senado_cch.shtml

3 thoughts on “Legalizacja marihuany w Urugwaju: prawdy i mity”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *